T-Mobile wejdzie na sieć Inei

opublikowano: 05-06-2019, 22:00

Operator podpisał list intencyjny w sprawie dostępu do infrastruktury światłowodowej wielkopolskiej kablówki.

Orange od dawna łączy usługi stacjonarne i mobilne, Cyfrowy Polsat do mobilnego Plusa dołożył stacjonarną Netię, a T-Mobile nawiązuje współpracę z kolejnymi operatorami, by docierać do klientów z usługami opartymi na sieci światłowodowej. W tym tygodniu operator należący do grupy Deutsche Telekom podpisał list intencyjny z poznańską Ineą, której większościowym udziałowcem jest fundusz Macquarie.

— T-Mobile konsekwentnie realizuje strategię rozwoju, zmieniając się z operatora usług mobilnych w firmę technologiczną, dostawcę najwyższej jakości rozwiązań telekomunikacyjnych, a wkrótce również treści. Podpisanie listu intencyjnego z Ineą to kolejny krok w tym kierunku — mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Wcześniej, w połowie ubiegłego roku, Inea udostępniła infrastrukturę grupie Orange, umożliwiając jej dotarcie do 40 tys. gospodarstw domowych w Poznaniu i powiecie poznańskim. Docelowo do końca tego roku współpraca miała objąć ponad 370 tys. gospodarstw domowych. Jeśli kontrakt z Ineą zostanie ostatecznie podpisany, będzie to dla T-Mobile trzecia duża umowa z właścicielem sieci światłowodowej w Polsce. Pierwszą, po długich negocjacjach, podpisano w lipcu ubiegłego roku. T-Mobile uzyskał wtedy na minimum 10 lat dostęp do istniejącej i budowanej sieci światłowodowej konkurencyjnego Orange’a „w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieregulowanych”. Tylko do końca 2018 r. było to 1,7 mln gospodarstw domowych. Cena? 275 mln zł z góry i zobowiązanie się do płacenia za każdego podłączonego klienta indywidualnego.

Kolejną umowę podpisano we wrześniu z Nexerą, czyli wspólnym przedsięwzięciem Nokii i Infacapital, infrastrukturalnego ramienia funduszu inwestycyjnego z grupy Prudential. Nexera m.in. dzięki publicznemu dofinansowaniu na budowę sieci w województwach łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim do przyszłego roku ma docierać ze światłowodami do 450 tys. gospodarstw domowych w Polsce, głównie na wsiach i terenach podmiejskich. Wartości tej umowy nie ujawniono.

T-Mobile oficjalnie informował o uruchomieniu usług światłowodowych dla pierwszego klienta komercyjnego w grudniu ubiegłego roku, ale na razie nie oferuje ich powszechnie, choć zapowiadano, że dojdzie do tego w pierwszym kwartale 2019 r. W styczniu ofertę „w ramach ostatnich przygotowań” udostępniono pracownikom i współpracownikom spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane