T-Mobile zapłaci Orange za światłowody

opublikowano: 23-07-2018, 22:00

275 mln zł z góry i dodatkowe pieniądze za każdego podłączonego klienta — tyle dostanie Orange za dopuszczenie konkurenta do swojej sieci światłowodowej.

W gronie czterech największych operatorów mobilnych w Polsce wkrótce już tylko jeden — Play — nie będzie miał mocnej nogi stacjonarnej. W poniedziałek T-Mobile i Orange poinformowały o podpisaniu umowy, na mocy której pierwszy operator uzyska na 10 lat dostęp do infrastruktury światłowodowej drugiego, wchodząc tym samym mocno na rynek stacjonarnego dostępu do internetu.

Chcemy, żeby pierwsi klienci mogli skorzystać z oferty światłowodowej T‑Mobile najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile.
Zobacz więcej

Dla klienta:

Chcemy, żeby pierwsi klienci mogli skorzystać z oferty światłowodowej T‑Mobile najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile. Fot. Marek Wiśniewski

Chodzi o hurtowy dostęp do infrastruktury światłowodowej „na obszarach nieregulowanych”, czyli tam, gdzie Orange — jako były monopolista — nie ma obowiązku udostępniania sieci konkurentom po cenach z zaakceptowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oferty ramowej. Światłowody te docierają do około 1,7 mln gospodarstw domowych.

T-Mobile ma zapłacić za dostęp do nich 275 mln zł z góry. Do tego będzie dochodzić opłata miesięczna za każdego klienta, „uzależniona od parametru prędkości usługi oraz roku, w którym dane gospodarstwo domowe zostało objęte zasięgiem sieci światłowodowej”. Dla T-Mobile to realizacja strategii opartej na konwergencji usług, czyli dostarczaniu przez jedną firmę szerokiej oferty dla gospodarstw domowych, łączącej m.in. internet mobilny i stacjonarny. Już w ubiegłym roku Andreas Maierhofer, prezes operatora, przekonywał, że „na rynku nie można być dłużej operatorem czysto mobilnym”.

— Ta umowa to jeden z kilku kroków, które musimy postawić na drodze do stania się operatorem w pełni konwergentnym. Zapotrzebowanie na usługi konwergentne rośnie dynamicznie, ale dziś penetracja nimi jest stosunkowo niska. Chcemy, żeby pierwsi klienci mogli skorzystać z oferty światłowodowej T-Mobile najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku — mówi teraz Andreas Maierhofer.

Umowa dotyczy tylko istniejących światłowodów i tych, które zostaną zbudowane do końca tego roku. Orange podkreśla, że ewentualny dostęp do infrastruktury, która zostanie zbudowana w następnych latach, będzie wymagał podpisania nowej umowy i uiszczenia dodatkowej opłaty wstępnej. Spółka, której kurs podczas poniedziałkowej sesji na GPW rósł o ponad 4 proc., do 2020 r. zamierza mieć w zasięgu sieci światłowodowej około 5 mln gospodarstw domowych.

— Porozumienie z T-Mobile pozwoli na szybszą monetyzację naszej sieci światłowodowej, dzięki zwiększeniu jej wykorzystania. Przyspieszy również przyjmowanie się tej technologii wśród klientów i pomoże popularyzować konwergencję, co będzie korzyścią dla całego polskiego rynku telekomunikacyjnego — mówi Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy