Tajemnicze postacie na słupach

DI, PKP
opublikowano: 04-09-2009, 14:21

Na olbrzymich słupach energetycznych linii 110 kV w Łodzi pojawiły się tajemnicze postacie. W białych strojach i pomarańczowych kaskach niczym pająki chodzą po cienkich kratownicach wśród przewodów linii wysokiego napięcia. Co one tam właściwie robią?

Mieszkańcom Łodzi udającym się na spacery ukazuje się niecodzienny widok; na wysokich słupach energetycznych, wśród „pajęczyny” stalowych konstrukcji i przewodów wysokiego napięcia poruszają się niczym pająki białe tajemnicze postacie. Kim są i co robią?

Tajemnicze postacie to pracownicy PKP Energetyka S.A. – Zakład Łódzki, którzy realizują widowiskowe, ciekawe ale i bardzo trudne zadanie. Trzydziestoosobowa grupa specjalnie dobranych i wyszkolonych pracowników maluje na wysokości nawet 36 metrów (ponad 10 pięter) osiemdziesiąt cztery słupy energetyczne kratowe linii wysokiego napięcia 110 kV.

Technologia wykonywanych prac obejmuje m.in. wyczyszczenie z rdzy, odparzeń i łuszczącej się starej farby, zmycie tłuszczu i kurzu przed malowaniem, jednokrotne malowanie słupa farbą antykorozyjną, jednokrotne malowanie słupa farbą nawierzchniową, odtworzenie malowanie numeracji słupów oraz malowanie uziemień w kolorystyce zgodnej z przepisami. Całkowita powierzchnia do malowania wynosi 14 627 metrów kwadratowych. Ze względu na zapewnienie ciągłości zasilania malowanie górnych części słupów odbywa się tylko i wyłącznie w soboty i niedziele.

Ekipa malująca słupy pracuje zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Wyposażona jest w specjalistyczne szelki bezpieczeństwa, kaski, amortyzatory z zatrzaskami oraz urządzenia do pracy w podparciu PROT-2. Ponadto, na każdym malowanym słupie montuje się urządzenia ewakuacyjne.

PKP Energetyka S.A. – Zakład Łódzki wykonuje niniejsze zlecenie na podstawie wygranego przetargu nieograniczonego i podpisanej umowy z PGE Dystrybucja Łódź.

„Realizacja takiego nietypowego zadania potwierdza różnorodność i wysoki poziom umiejętności jakim dysponują pracownicy Spółki” – mówi Grzegorz Grabowski, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy PKP Energetyka S.A. – „to dla nas nowe wyzwania i doświadczenia, które z pewnością zaprocentują w przyszłości”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PKP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu