Tajwan chce kupić broń za 15 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2005, 12:08

Rząd tajwański zaaprobował w środę projekt zakupu broni za sumę 15 miliardów dolarów - podała agencja France Presse. Zdaniem AFP, decyzja stanowi bezpośrednią reakcję Tajpej na uchwaloną w poniedziałek przez parlament Chin tzw. ustawę antysecesyjną wymierzoną bezpośrednio w Tajwan.

Rząd tajwański zaaprobował w środę projekt zakupu broni za sumę 15 miliardów dolarów - podała agencja France Presse. Zdaniem AFP, decyzja stanowi bezpośrednią reakcję Tajpej na uchwaloną w poniedziałek przez parlament Chin tzw. ustawę antysecesyjną wymierzoną bezpośrednio w Tajwan. Także w poniedziałek chińscy deputowani zaaprobowali wzrost wydatków wojskowych w tym roku o 12,6 procent (do sumy 244,65 mld juanów - 29,5 mld USD).

Informując w Tajpej na konferencji prasowej o decyzji w sprawie zakupów nowej broni, rzecznik rządu Cho Jung-tai wyjaśnił, iż zapadła ona w związku z "wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego".

Decyzję musi jeszcze zaakceptować parlament Tajwanu.  

Wcześniej prezydent Tajwanu Czen Szuej-bien ocenił w środę, że uchwalona przez chiński parlament tzw. ustawa antysecesyjna "nasila napięcia w regionie". "Komuniści chińscy uchwalili ustawę agresywną, która jednostronnie modyfikuje status quo w Cieśninie Tajwańskiej, nasila regionalne napięcia i jest źródłem problemów dla społeczności międzynarodowej" - oświadczył Czen.

Wezwał do zorganizowania 26 marca manifestacji przeciwko tej ustawie. Dał wyraz nadziei, że liczba manifestantów przekroczy milion.    

Tajwan, który oddzielił się od komunistycznych Chin kontynentalnych w 1949 roku, uważany jest przez Pekin za zbuntowaną prowincję. W Tajpej także formalnie uważa się, iż rząd tajwański jest jedynym legalnym rządem całych Chin, a wyspa - chińską prowincją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane