Tak czarnego auta jeszcze nie było

ŁO
opublikowano: 30-08-2019, 17:42

BMW znalazło sposób na skuteczne przyciągnięcie uwagi podczas zbliżających się targów we Frankfurcie.

Producenci samochodów robią różne rzeczy, żeby przyciągnąć uwagę klientów i mediów. Najnowszy land rover defender na premierę wyruszył z Doliny Zamków w Kanionie Szaryńskim w Kazachstanie, a trzecia generacja BMW X6 pomalowana została substancją określaną jako "najczarniejsza z czarnych".  

Bawarski koncern zabierze do Frankfurtu pokazowy model w kolorze Vantablack VBx2. To efekt współpracy z firmą Surrey NanoSystems, która opracowała tę technologię. W tym miejscu musimy ostudzić plany potencjalnych klientów - takiego auta nie będzie można kupić w salonie.  

- W przeszłości odrzuciliśmy wiele propozycji różnych producentów samochodów - mówi Ben Jensen, założyciel i dyrektor techniczny Surrey NanoSystems.  

BMW nie jest wiec jedyną firmą, która wpadła na ten pomysł, ale jakimś cudem skutecznie przekonała inżynierów. Twierdzą, że bryła X6 wyjątkowo nadaje się do wykorzystania takiego lakieru. Pomogło też opracowanie nowego rodzaju powłoki VBx2.  

Vantablack to substancja zbudowana z nanorurek węglowych. Pochłania nawet 99,965 proc. światła, eliminując odbicia i rozproszone światło. Ludzkie oko w zetknięciu z powierzchnią zaczyna tracić orientację, a przedmioty wydają się dwuwymiarowe. Technologia stworzona została z myślą o sektorze kosmicznym, ale ma coraz więcej zastosowań.  

- Mózg ma problem z prawidłową interpretacją takiej powierzchni, postrzegając ją jako „pustkę” lub „nicość”. Z tego względu oryginalna powłoka Vantablack nie nadaje się do pokrycia karoserii, ponieważ „wymazałaby” praktycznie wszystkie detale i cechy stylistyczne - czytamy w komunikacie BMW.  

Na jednym centymetrze kwadratowym powierzchni znajduje się około miliard pionowo ustawionych nanorurek. Każda z nich ma długość od 14 do 50 mikrometrów i średnicę 20 nanometrów. Bawarczycy sięgają po wymowne porównanie i podają, że nanorurka jest 5000 razy cieńsza od ludzkiego włosa.  

Taka ekstrawagancja pasuje do BMW X6, które nie jest typowym SUV-em, ale samochodem określanym jako SAC, czyli Sports Activity Coupe. Oznacza to połączenie cech SUV-a i sportowego coupe, co widoczne jest w nisko opadającym tyle.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu