Tak oszczędzają Polacy (BADANIE)

opublikowano: 24-02-2016, 12:48

45 proc. Polaków deklaruje, że ma oszczędności odpowiadające co najmniej wysokości trzymiesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie Banku Zachodniego WBK.

40 proc. deklaruje, że regularnie odkłada część dochodów, co trzeci robi to sporadycznie. Co ciekawe, najbardziej skłonne do oszczędzania są osoby w wieku 21-35 lat. Również 40 proc. badanych twierdzi, że oszczędza długofalowo, a cele zmieniają się wraz z wiekiem – najmłodsi odkładają na rozwój pasji i zainteresowani oraz podróże, trochę starsi odkładają na mieszkanie, a osoby w średnim wieku inwestują w wykształcenie i lepszy start życiowy swoich dzieci. Najstarsi hołdują zasadzie oszczędzania na tzw. czarną godzinę.

Wyniki badania wyraźnie pokazują, że najpowszechniejsze wśród badanych jest oszczędzanie bezpieczne, które nie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Bez względu na wiek, najbardziej popularnym produktem wykorzystywanym przez Polaków do gromadzenia pieniędzy jest konto oszczędnościowe (44% wskazań). Na drugim miejscu znalazła się lokata (28 proc.), do której, ze wszystkich grup wiekowych, najbardziej przekonane są osoby w wieku 36-50 lat. Zaledwie 7 i 6 Polaków, jako sposób gromadzenia środków finansowych, wskazało - odpowiednio - TFI i akcje.

Przebadano reprezentatywną grupę ponad 1000 osób za pomocą wywiadów telefonicznych i internetowych.  

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu