Takich napływów nie było od 4 lat

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 11-10-2013, 00:00

We wrześniu do funduszy akcyjnych klienci wpłacili 0,6 mld zł netto. To najwięcej od 2009 r.

Hossa na warszawskiej giełdzie trwa w najlepsze. Indeksy sWIG80 oraz mWIG40 zyskały już w tym roku ponad 25 proc., a to kusi krajowych inwestorów. Z danych Analiz Online wynika, że w ubiegłym miesiącu na zakup jednostek uczestnictwa produktów akcyjnych Polacy wydali 0,6 mld zł. Inwestorzy wybierali głównie fundusze inwestujące na GPW, do których wpłacili 0,5 mld zł netto.

Od kilku miesięcy dużą popularnością cieszą się funduszowe „misie”, czyli portfele, w których dominują małe i średnie spółki. We wrześniu do ich portfeli napłynęło 270 mln zł, w porównaniu z 295 mln zł w sierpniu.

Największym wzięciem cieszył się UniAkcje Małych i Średnich Spółek (41 mln zł) oraz Pioneer Dynamicznych Spółek (ponad 30 mln zł), a tylko dwa rozwiązania w grupie zanotowały odpływ kapitału. Wciąż największym funduszem w segmencie MiŚ pozostaje Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek, z aktywami o wartości 0,4 mld zł. Drugi na podium Pioneer ma 100 mln zł mniej w portfelu.

Wrzesień był również przełomowym miesiącem dla funduszy akcji polskich uniwersalnych. Krajowi inwestorzy na zakup jednostek uczestnictwa wydali 220 mln zł — najwięcej od kwietnia 2011 r. Wysokie saldo to efekt wpłat do dwóch funduszy: Quercus Agresywny zdobył ponad 80 mln zł, a Legg Mason Akcji 45 mln zł.

Fundusze akcyjne były najchętniej wybieranym przez inwestorów segmentem rynku we wrześniu. Bilans sprzedaży za ostatnie dziewięć miesięcy wyniósł 2,8 mld zł. Więcej świeżego kapitału pozyskały w tym czasie jedynie fundusze gotówkowe i pieniężne (6,0 mld zł) — podają Analizy Online.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu