Talanx bierze Wartę bez emerytów

Belgijska grupa finansowa KBC odkupiła towarzystwo emerytalne i nie planuje go na razie sprzedawać.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, by KBC — w tym momencie jeszcze właściciel Warty — nabył od niej działające pod tym samym szyldem towarzystwo emerytalne. Zgoda umożliwi Belgom uporządkowanie polskich aktywów przed sprzedażą. W styczniu niemiecki Talanx oraz japańskie Meiji Yasuda zostało zwycięzcą wyścigu po Wartę. Dają za nią 770 mln EUR. Na sprzedaż wystawiony jest także Kredyt Bank.

— Transakcja ma związek z realizacją planu restrukturyzacji i uwolnienia aktywów grupy KBC w Polsce. Jednym z jego elementów jest sprzedaż Warty. Transakcja dotycząca PTE miała na celu uproszczenie tego procesu — tłumaczy Marcin Jaworski, rzecznik prasowy Warty.

Towarzystwo, które wcześniej działało pod marką PTE Dom, zostało utworzone przez majątkową Wartę oraz Citibank. W 2000 r. bank sprzedał akcje spółce Kulczyk Holding. Cztery lata później odkupiła je Warta. Teraz jedynym właścicielem zostanie KBC Verzekeringen — ubezpieczeniowe ramię belgijskiej grupy. Sprzedaż PTE oznacza, że Talanx nie wejdzie w biznes emerytalny na polskim rynku. Z naszych informacji wynika, że Belgowie byli skorzy do pozbycia się PTE wraz z ubezpieczycielem, ale Niemcy byli zainteresowani tylko i wyłącznie ubezpieczeniami. Pośrednio zarobią na sprzedaży towarzystwa, odzyskując cześć kwoty, którą będą musieli wyłożyć na ubezpieczyciela. Jej wartość nie została ujawiona, ale w ubiegłym roku podobnej wielkości PTE Polsat było wyceniane na 100 -120 mln zł. Rafał Stankiewicz, wiceprezes Warty, mówi, że transakcja pozytywnie wpłynie na wynik finansowy ubezpieczyciela w tym roku, ale trzeba ją traktować jako zdarzenie jednorazowe.

— Należy pamiętać, że jest to transakcja wewnątrz grupy, co miało wpływ na wycenę — mówi Marek Jandziński, prezes PTE Warta. Dodaje, że zmiany właścicielskie nie będą miały wpływu na funkcjonowanie kierowanej przez niego firmy. Nie jest planowana bliższa współpraca PTE z wystawionym na sprzedaż Kredyt Bankiem.

— Będziemy działać tak samo jak do tej pory — mówi prezes. I przypomina, że Belgowie posiadają w Polsce — oprócz Kredyt Banku — także biuro maklerskie KBC Securities oraz TFI. W połowie stycznia odkupili 60 proc. udziałów w tym ostatnim podmiocie od Warty oraz Kredyt Trade — spółki zależnej Kredyt Banku. Zapłacili za nie 70 mln zł, co pozwala wycenić cały towarzystwo (na koniec roku zarządzało blisko 5 mld zł aktywów) na ponad 116 mln zł. KBC TFI i Warta PTE łączy to, że oboje prowadzą biznes emerytalnym. TFI ma w ofercie IKE oraz od początku lutego IKZE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane