Taleb: Rząd musi znacjonalizować banki

MD
opublikowano: 01-02-2009, 08:25

Rząd USA musi znacjonalizować banki, twierdzi Nassim Taleb, guru inwestorów na całym świecie, autor książek „Fooled by Randomness” i “The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable”.

Nacjonalizacja banków jest niezbędna, aby powstrzymać dalsze szkody w gospodarce, które powodują, powiedział Taleb w wywiadzie dla Bloomberg TV.

- Nie można ufać bankom w kwestii podejmowania ryzyka – powiedział Taleb, który zajmował się w przeszłości inwestycjami na Wall Street. – Mamy dziwną sytuację, najgorsze z socjalizmu i kapitalizmu, w której zyski są prywatyzowane a straty socjalizowane. My, podatnicy, ponosimy największy koszt – dodał.

Taleb twierdzi, że obecnie nie można ufać bankom. 

- Popatrzcie co robiły i jakie mają wyniki. Wiedzą, że będą ratowane. Jesteśmy ich zakładnikami. Aby to zakończyć rząd powinien przejąć nad nimi kontrolę i nakazać co mają robić – powiedział. 

Taleb wypowiada się także na temat instrumentów pochodnych. Podkreśla, że „nie lubi” swapów ryzyka niewypłacalności (CDS).

- Powinniśmy prawdopodobnie wstrzymać handel derywatami, czymkolwiek bardziej złożonym od zwykłych opcji. Handlowałem opcjami i nie do końca je rozumiem. A chcemy, żeby regulator je rozumiał! – powiedział. 

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane