Tam bulwary mają wzięcie

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 21-07-2009, 00:00

Przedwojenne kamienice i imponujący widok na morze. Lokale w pobliżu mola i klifu są najdroższe w portowym mieście.

Odległość od morza wyznacza ceny w Gdyni

Przedwojenne kamienice i imponujący widok na morze. Lokale w pobliżu mola i klifu są najdroższe w portowym mieście.

W rejonie nadmorskiego Orłowa mieszkania można kupić za około 7 tysięcy zł za mkw. Do nabywania nieruchomości w tym rejonie zachęca bliskość morza i kameralna, niska zabudowa. Dla porównania: w dzielnicy Grabówek można znaleźć lokal za niecałe 4 tys. zł za mkw.

Kameralność kosztuje

Prezentujemy mapę cen transakcyjnych z gdyńskiego rynku, przygotowaną przez firmę Emmerson. Jej eksperci przeanalizowali niemal 160 transakcji sprzedaży nieruchomości w Gdyni w przez pierwsze trzy miesiące tego roku.

Co się okazało? Za kupowane na rynku wtórnym mieszkanie w Gdyni trzeba zapłacić średnio 5833 zł za mkw. Różnica między ceną ofertową a rzeczywistą to średnio około 920 zł za mkw.

Generalnie ceny gdyńskich nieruchomości wyznacza przede wszystkim odległość od morza. Im bliżej, tym — oczywiście — drożej. Popularne jest Orłowo, położone bezpośrednio nad morzem, znane głównie ze spacerowego mola i sąsiedztwa klifu, z którego rozciąga się wspaniały widok na morze. Dominuje w tej dzielnicy niska zabudowa, przedwojenne kamienice, kameralne wille i nowe apartamentowce.

Ale, żeby stać się właścicielem mieszkania w tej okolicy, trzeba zapłacić średnio ponad 7 tys. zł za mkw.

Podobni drogie są lokale w sąsiedniej dzielnicy Mały Kack. Zdaniem ekspertów Emmersona, takie ceny w tym rejonie wynikają z dużej liczby nowych deweloperskich inwestycji w ostatnich latach.

Wysokie ceny osiągają także mieszkania w śródmieściu Gdyni. Choć ich stan techniczny często jest nie najlepszy, to liczy się przede wszystkim dobra lokalizacja. Dlatego za lokale w okolicach ulic Władysława IV, Mściwoja, Zgody, placu Kaszubskiego, Wójta Radtkego w pierwszej połowie 2009 r. trzeba było zapłacić około 7500 zł za mkw.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tania wielka płyta

Najtańsze mieszkania w Gdyni, podobnie jak w innych miastach, to te w blokach z wielkiej płyty. Inny powód niższych cen? Sąsiadują z infrastrukturą kolejową lub terenami przemysłowymi. Na przykład średnie ceny w dzielnicy Grabówek w pobliżu głównej arterii komunikacyjnej Gdyni, czyli ulicy Morskiej, i torów SKM, tylko nieznacznie przekraczającą 4 tys. zł za mkw. Zazwyczaj są to mieszkania w budynkach wybudowanych w latach 60. Za tyle samo można kupić lokal w rejonie Karwiny — typowej dzielnicy sypialni.

W północno-wschodnich rejonach miasta, w dzielnicy Babie Doły w pobliżu wojskowego lotniska i na Oksywiu w rejonie portu wojennego, można kupić mieszkanie za około 5 tys. zł za mkw. Transakcje o podobnej wartości dotyczą również dzielnic: Działki Leśne, Cisowa i Chylonia, gdzie dominuje budownictwo wielkopłytowe.

Przemysław Szkutnik

Ober-Haus Nieruchomości Trójmiasto

Ceny mieszkań w Gdyni są bardzo zróżnicowane — i to zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym. W mieście znajdują się luksusowe nieruchomości, np. wieża Sea Tower w śródmieściu przy nadmorskim bulwarze, w której jeden z najdroższych apartamentów kosztował prawie sześć milionów. Ale są także wielkopłytowe osiedla i nowe budynki wznoszone w popularnym standardzie, a dostępne w ramach programu "Rodzina na swoim". Najdroższą gdyńską dzielnicą jest zdecydowanie Orłowo Morskie. Obecnie realizowane są tutaj dwa projekty, w których metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio około 18 tys. zł. Deweloperami tych inwestycji są firmy Myoni i Invest Komfort. Dla porównania: w innym rejonie miasta spółka Hossa buduje mieszkania za około 4 tysiące złotych za metr kwadratowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane