Tam szampan lał się litrami

Zajrzeliśmy do portfeli najbogatszych ludzi świata — najbardziej zadowoleni z nich są Bezos, Ortega i Zuckerberg

400 najzamożniejszych ludzi na świecie straciło w 2015 r. 19 mld USD — wynika z zestawienia Bloomberg Billionaires Index. To pierwszy roczny spadek w historii rankingu, który agencja opracowuje od 2012 r. Najbogatsi ludzie globu kontrolowali, według stanu na ostatnie dni grudnia, majątki o łącznej wartości 3,9 bln USD, czyli więcej, niż wynosi PKB prawie wszystkich krajów świata oprócz USA, Chin i Japonii. Grupą z największym potencjałem są Chińczycy — na początku stycznia 2015 r. w indeksie znajdowało się 23 miliarderów z Chin, których majątek sięgał 205 mld USD. Pod koniec grudnia było ich 28 z 256 mld USD w kieszeniach.

Jeff Bezos posiada 18 proc. Amazon.com, największego na świecie detalisty internetowego. W ubiegłym roku akcje spółki zdrożały o 121 proc., a miliarder awansował w rankingu bogaczy Bloomberga o 16 pozycji.
Zobacz więcej

ROK RADOŚCI:

Jeff Bezos posiada 18 proc. Amazon.com, największego na świecie detalisty internetowego. W ubiegłym roku akcje spółki zdrożały o 121 proc., a miliarder awansował w rankingu bogaczy Bloomberga o 16 pozycji. Bloomberg

Gdzie szampan lał się litrami 31 grudnia? Największe powody do świętowania miał Jeff Bezos, twórca i prezes koncernu Amazon.com. Jego majątek dosłownie pęczniał w ostatnim roku, powiększając się o ponad 32 mld USD — do 61 mld USD. Potentat handlu internetowego awansował na czwarte miejsce w rankingu. Dobry rok ma za sobą także Amancio Ortega, hiszpański miliarder kontrolujący Inditex, odzieżowego giganta, do którego należy m.in. marka Zara.

Prawie 80-letni miliarder jest jednym z najbardziej tajemniczych postaci na liście, bo skutecznie unika mediów i rozgłosu, ale reklama nie jest mu potrzebna — zyskał w ostatnim roku ponad 13 mld USD. W klasyfikacji bogaczy wskoczył na drugą pozycję, zostawiając w tyle słynnego inwestora Warrena Buffetta i ścigając lidera rankingu Billa Gatesa.

Twórca Microsoftu stracił w ostatnich 12 miesiącach nieco ponad 2 mld USD, co daje mu bezpieczną pozycję na czele listy. W gorszej formie inwestycyjnej jest Warren Buffett, którego fortuna zmniejszyła się o prawie 11 mld USD. Inwestor już czuje na plecach oddech Jeffa Bezosa. Sporo pracy ma przed sobą także Carlos Slim, o którym światowe media już wcześniej rozpisywały się jako o największym przegranym 2015 r. Meksykanin stracił ponad 19 mld USD z powodu spadających giełdowych notowań spółki America Movil SAB i spowolnienia na rynku brazylijskim. Carlos Slim powoli spada w rankingu, a coraz wyżej jest dziecko nowych technologii — Mark Zuckerberg.

Założyciel Facebooka dzięki coraz lepszym giełdowym wynikom swojej spółki powiększył majątek o ponad 12 mld USD. Najmłodszy bogacz w czołówce zszokował świat w grudniu, gdy po narodzinach córki ogłosił, że przeznaczy prawie cały swój majątek na naprawianie świata, a plan będzie realizował poprzez spółkę Chan Zuckerberg Initiative. Do elity miliarderów dołączyło w minionym roku kilka osób posiadających znane nazwiska.

Osobistymi fortunami przekraczającymi 1 mld USD mogą się pochwalić Jamie Dimon, prezes JP Morgan Chase, i Lloyd Blankfein, prezes Goldmana Sachsa. Miliarderem stał się także Piero Ferrari, spadkobierca założyciela włoskiego producenta aut, który zyskał sporo dzięki IPO firmy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu