Tania siła robocza już nie taka tania

JKW
opublikowano: 15-12-2008, 00:00

Zyskujemy na atrakcyjności inwestycyjnej wobec krajów bałtyckich, Bułgarii i Rumunii. Tracimy dystans do Słowacji.

Zyskujemy na atrakcyjności inwestycyjnej wobec krajów bałtyckich, Bułgarii i Rumunii. Tracimy dystans do Słowacji.

Dla zagranicznych firm inwestowanie w Polsce staje się coraz mniej opłacalne. Nasz atut — tania siła robocza — traci na znaczeniu. W III kw. koszty pracy były o 9,8 proc. wyższe niż przed rokiem — wynika z danych Eurostatu. Tymczasem w strefie euro dynamika wyniosła zaledwie 4 proc. Szybko drożejąca praca w Polsce to skutek rozpędzonych w ostatnich latach wynagrodzeń — tempo wzrostu przez wiele miesięcy utrzymywało dwucyfrową dynamikę.

Cały czas zmienia się też nasza pozycja w regionie. Tu na szczęście względem większości państw nieco zyskujemy na atrakcyjności inwestycyjnej. Koszty pracy znacznie szybciej niż w Polsce rosną bowiem we wszystkich krajach bałtyckich oraz w Bułgarii i Rumunii. W dodatku sytuacja gospodarcza jest u nas stabilniejsza niż na Łotwie i w Estonii, które weszły już w recesję, oraz na Litwie i Węgrzech, które są na jej skraju.

Nadal przegrywamy konkurencję ze Słowacją. Koszty pracy rosną tam w tempie 5,2 proc. r/r — prawie dwukrotnie wolniej niż u nas, a zarobki są niemal identyczne. W dodatku gospodarka naszych sąsiadów rozwija się szybciej niż nasza (w III kw. wg Eurostatu PKB wzrosło odpowiednio o 7,1 proc. i 5,6 proc. r/r), a 1 stycznia Słowacja dołączy do strefy euro.

— Jednak niedługo to my zaczniemy wygrywać konkurencję. Słowacja jest mocno uzależniona od przemysłu motoryzacyjnego, a ten przeżywa załamanie. W dodatku tamtejsi eksporterzy są w trudnej sytuacji, ponieważ korona ma stały, mocny kurs w stosunku do euro — mówi Marcin Mrowiec, ekonomista Pekao.

Spory dylemat mogą mieć natomiast inwestorzy, wybierający między Polską a Czechami. Chociaż koszty pracy nad Wełtawą rosną w tempie zaledwie 4,3 proc., to przeciętne zarobki są tam o 170 EUR wyższe niż u nas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu