Tanie pakiety dla MSP tworzą kompletne środowisko IT

Marcin Złoch
31-10-2001, 00:00

Producenci systemów operacyjnych dystrybuują pakiety oprogramowania, przeznaczone specjalnie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ich oferta jest atrakcyjna pod względem cenowym. Dzięki zawartym w zestawach aplikacjom firmy mogą utworzyć pełnowartościowe środowisko informatyczne, nie wymagające zatrudnienia wyspecjalizowanej obsługi.

Na polskim rynku dostępne są pakiety oprogramowania przeznaczone dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, produkowane przez firmy Novell i Microsoft. Zestawy zawierają składniki pozwalające na utworzenie, administrowanie i integrację wewnętrznej sieci informatycznej przedsiębiorstwa bez potrzeby zatrudniania wyspecjalizowanego administratora. Wystarczy zakupić taki pakiet, zawierający system operacyjny wraz z oprogramowaniem ułatwiającym prace biurowe, aby w firmie powstało kompletne środowisko informatyczne. Istnieje jednak ograniczenie, firmy decydujące się na korzystanie z Microsoft Small Business Server 2000 lub Novell Small Business Suite 6 nie mogą użytkować więcej niż 50 komputerów.

— Oferowany przez naszą firmę pakiet to kompleksowe rozwiązanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zawiera ulubione przez klientów produkty, które musieliby kupić osobno, a dzięki pakietowi mają je zgromadzone w zestawie dostępnym po atrakcyjnej cenie. Pakiet pozwala jednak utworzyć kompletne środowisko sieciowe, skonfigurować konta pocztowe, a także umieścić dane w podstawowej bazie danych maksymalnie dla 50 stanowisk — tłymaczy Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy Microsoft.

— Nasz zestaw programów pozwala obniżyć firmom koszty prowadzenia biura, pakiet zawiera między innymi oprogramowanie do faksowania, można więc zrezygnować z firmowego faksu. Dołączane oprogramowanie antywirusowe oraz aplikacja umożliwiająca dzielenie dostępu do modemu wydają nam się równie ważne przy redukcji kosztów. Z drugiej strony, z doświadczenia wiemy, że firmy nie wykorzystują wszystkich komponentów zawartych w zestawie, jednak nie okrajamy zawartości pakietu z myślą o bardziej wymagających użytkownikach — mówi Jacek Pacholczyk, dyrektor regionalny Novella na Europę Środkową i Wschodnią.

Na wyniki sprzedaży zestawów w przyszłości może mieć wpływ prawo, zobowiązujące firmy do przesyłania dokumentów do ZUS pocztą elektroniczną.

— Pakiety sprzedajemy od 1997 r., a obecnie wprowadzamy nową wersję. Novell dawno dostrzegł potencjał tkwiący w małym biznesie. W chwili obecnej Polska znajduje się na trzecim miejscu w Europie po W. Brytanii i Niemczech pod względem ilości sprzedawanych pakietów dla MSP. Według naszego rozeznania kilkadziesiąt tys. małych firm na polskim rynku mogłoby się stać naszymi klientami. Wiemy, że w Polsce najczęściej użytkownicy wykupują licencję dla 5-10 stanowisk. To właśnie do nich kierujemy nasz produkt. Ściśle łączy się to z wprowadzonym obowiązkiem przesyłania deklaracji podatkowych do ZUS Internetem. Firmy, aby sprostać wymaganiom prawa, powinny mieć wewnętrzne środowisko informatyczne — zauważa Jacek Pacholczyk.

Pakiety oprogramowania, w założeniu oferujących je firm, są skierowane do przedsiębiorstw, których nie stać na zakup drogiego, profesjonalnego serwera, a potrzebują połączyć swoje komputery w sieć.

— Profesjonalny serwerowy system operacyjny jest zbyt drogi dla małych firm. Nasze rozwiązanie to tańszy, ale równie funkcjonalny i elastyczny odpowiednik. Małych przedsiębiorstw nie stać na poważny wydatek na oprogramowanie serwera, dlatego zdecydowaliśmy się udostępniać pakiety — twierdzi Jacek Pacholczyk.

Małe firmy, które korzystają z niewielkiej liczby komputerów, przeważnie nie zatrudniają administratorów, aby obniżyć koszty. Najczęściej są nimi osoby traktujące nadzór nad systemem jako zajęcie dorywcze. Pakiety oprogramowania konstruowane są więc w taki sposób, aby użytkownicy nie posiadający specjalistycznej wiedzy potrafili je zainstalować i obsługiwać.

— Niewielkie podmioty przeważnie nie mają administratorów, a do zainstalowania typowego oprogramowania serwera potrzeba wiedzy informatycznej. Dlatego umieściliśmy w pakiecie konsolę administratora, która pozwala łatwo dokonać instalacji, a także późniejszej aktualizacji czy rozszerzenia — mówi Tomasz Bochenek.

— Oprogramowanie udostępniane w pakiecie jest spolonizowane, natomiast system operacyjny przeznaczony dla dużych serwerów jest dostępny jedynie w wersji anglojęzycznej. Bez wątpienia stanowi to przeszkodę dla użytkowników sektora MSP — wyjaśnia Jacek Pacholczyk.

Oprogramowanie zawarte w pakietach przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw nie pozwala na utworzenie sieci rozległej. Jest to (obok limitowanej liczby komputerów) jeden z powodów, które nie pozwalają dużym firmom wykorzystywać tych tanich programów.

— Z oprogramowania tego typu nie może skorzystać duża firma, gdyż jego zastosowanie jest ograniczone do 50 użytkowników. Innym ograniczeniem dla dużych firm jest to, że na podstawie pakietów dla MSP niemożliwe jest utworzenie sieci rozległej — podkreśla Jacek Pacholczyk.

Pakiet Novell Small Business Suite 6 zawiera system operacyjny NetWare 6 oraz aplikację GroupWise 6 obsługującą pracę zespołową. ZENworks for Desktops 3.2 umożliwia zarządzanie komputerami biurowymi, a BorderManager Enterprise Edition 3.6 służy do ochrony sieci. Produkty partnerów Novella Tobit FaxWare, Network Associates VirusScan i NetShield oraz FatPipe Internet Software wzbogacają możliwości pracy zespołowej, zabezpieczeń i komunikacji. Pakiet będzie dostępny od początku listopada w cenie 1295 USD (około 5300 zł) za oprogramowanie dla serwera i licencję dla 5 użytkowników.

Klienci, którzy potrzebują więcej niż pięciu stanowisk, mogą dokupywać pojedyncze licencje w cenie 70 USD (około 280 zł) dla każdego dodatkowego użytkownika. Oprogramowanie Small Business Suite sprzedawane jest w pudełku lub w formie licencji dla konkretnego użytkownika.

Konkurencyjny Microsoft Small Business Server 2000 zawiera system operacyjny Microsoft Windows NT Server 2000. Microsoft Exchange Server 2000 umożliwia współpracę sieciową, a Microsoft Outlook 2000 zarządza pocztą elektroniczną. Microsoft FrontPage 2000 umożliwia tworzenie stron WWW, a Microsoft SQL Server 2000 stanowi podstawę do utworzenia firmowej bazy danych. Aplikacja Fax Service służy do wysyłania i odbierania faksów. Od początku listopada cena pakietu wynosić będzie około 850 USD (3500 zł) za oprogramowanie serwera i licencję dla pięciu użytkowników. Microsoft nie sprzedaje pojedynczych licencji uzupełniających liczbę stanowisk roboczych. Dodatkowe licencje trzeba dokupywać w pakietach po pięć sztuk. Rozszerzenie o każdych pięciu dodatkowych użytkowników to wydatek 690 zł. Microsoft oferuje swój pakiet w sprzedaży pudełkowej, a także umożliwia leasing oprogramowania na okres 2 lat. Skonfigurowane oprogramowanie zawarte w pakiecie można też kupić u dystrybutorów Microsoftu w momencie zakupu od nich serwera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Tanie pakiety dla MSP tworzą kompletne środowisko IT