Tański: pszenica może jeszcze drożeć przez miesiąc

PAP
opublikowano: 29-11-2012, 13:50

Ceny pszenicy mogą jeszcze rosnąć przez miesiąc, ustabilizują się na średnim poziomie 1100 zł za tonę - uważa prezes Izby Zbożowo-Paszowej Adam Tańskiego. Tona pszenicy kosztuje teraz średnio powyżej 1000 zł.

"Na rynku zbóż następuje ciągły wzrost cen, jest to dla nas pewnym zaskoczeniem, bo przewidywaliśmy, że ceny jednak stabilizują się, choć na wysokim poziomie" - powiedział Tański.

Prezes uważa, że ceny pszenicy prawdopodobnie przestaną rosnąć za ok. miesiąc. Są sygnały z innych kontynentów o zapowiadanych dobrych zbiorach zbóż, może to spowodować uspokojenie wahań cen - wyjaśnił. Jego zdaniem cena pszenicy ustabilizuje się na poziomie 1100 zł za tonę.

Według Izby na wzrost cen zbóż wpływa wysoki eksport zbóż z kraju, jak i duże zapotrzebowanie ze strony firm przetwórczych, które chcą już teraz zaopatrzyć się w ziarno na okres grudzień-styczeń. Wpływa to na zmniejszenie podaży ziarna na krajowym rynku. Tym bardziej, że część rolników widząc dynamiczny wzrost cen zbóż w ostatnich dniach wstrzymuje się z jego sprzedażą, licząc na większy zarobek.

Z danych Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że za tonę pszenicy konsumpcyjnej kupowanej bezpośrednio w gospodarstwie rolnym trzeba zapłacić 1020-1060 zł. Ceny pszenicy z dostawą do młynów dochodzą już do 1100 zł/t. Cena zależy jednak od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka). Najdroższa jest pszenica dostarczana do portów, kosztuje powyżej 1100 zł/t.

Izba zwraca uwagę, że drożeje też pszenica paszowa. Ze względu na jej wysokie ceny, część przetwórni wstrzymuje się z zakupem. U rolnika na południowym - wschodzie kraju za tonę trzeba zapłacić 940-950 zł, a na zachodzie i północy 960-980 zł/t. Jeszcze droższe jest ziarno z dostawą do odbiorcy, w zależności od regionu kraju, kosztuje 980-1020 zł/t.

Według Izby na rynku notuje się większy popyt na żyto konsumpcyjne. Tona tego ziarna kosztuje 720-760 zł.

Droga także jest kukurydza, w zależności od regionu kraju, tzw. mokra (30 proc. wilgotności) w gospodarstwie rolnym kosztuje 580-600 zł/t. Za suche ziarno trzeba zapłacić 870-890 zł/t na południowym - wschodzie, a 890-900 zł/t w regionach centralnych i zachodnich, oraz 900-920 zł/t na północy kraju. Za tonę kukurydzy z dostawą do portu trzeba zapłacić 960-980 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane