Tańsze opłaty za auta sprowadzane zza granicy

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 15-04-2006, 17:43

Od dziś mniej zapłacimy za wydanie karty pojazdu dla auta sprowadzonego z zagranicy i po raz pierwszy rejestrowanego w Polsce. W życie wchodzi rozporządzenie ministra transportu, które obniża wysokość opłaty z 500 do 75 złotych.

Od dziś mniej zapłacimy za wydanie karty pojazdu dla auta sprowadzonego z zagranicy i po raz pierwszy rejestrowanego w Polsce. W życie wchodzi rozporządzenie ministra transportu, które obniża wysokość opłaty z 500 do 75 złotych.

Andrzej Bogdanowicz z departamentu dróg i transportu drogowego resortu wyjaśnił, że obniżka opłaty jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że przepis ustanawiający wysokość opłaty na 500 złotych za wydanie karty pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest niezgodny z konstytucją.

Andrzej Bogdanowicz uważa, że obniżenie opłaty nie spowoduje lawinowego wzrostu importu używanych aut. Jego zdaniem, rynek jest już tak nasycony, że obniżenie opłaty o kilkaset złotych nie będzie miało na to wpływu.

Resort transportu informuje, że wnioski o zwrot pobieranej dotychczas wyższej opłaty nie będą rozpatrywane w trybie administracyjnym. Roszczeń można dochodzić jedynie przed sądami powszechnymi.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane