Tańszy roaming w Unii pod znakiem zapytania

MIR
opublikowano: 11-05-2007, 00:00

Państwa członkowskie Unii spierają się o stawki za połączenia zagraniczne. Za opóźnienia zapłacą jak zwykle klienci.

Państwa członkowskie Unii spierają się o stawki za połączenia zagraniczne. Za opóźnienia zapłacą jak zwykle klienci.

Wakacje z mniejszymi rachunkami za połączenia zagraniczne? Taką zapowiedź do niedawna traktowano jako pewnik. Im bliżej było finału ścieżki legislacyjnej, tym przybywało problemów. Spór rozgorzał wokół stawek tuż przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim, które zaplanowano w tym tygodniu. Różnice zdań zablokowały uzgodnienie jednolitego stanowiska. Głosowanie więc odłożono. W optymistycznym scenariuszu mogłoby się ono odbyć 21-23 maja. Wierzą w to jednak tylko najwięksi optymiści.

Nadziei nie traci Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego, która od ponad roku prowadzi walkę z telekomami. To właśnie pod jej naciskiem Komisja Europejska przeforsowała propozycję obniżenia stawek do 0,40 EUR za minutę rozmów wychodzących i 0,15 EUR — przychodzących. To znaczna obniżka, zważywszy na to, że w Unii można zapłacić nawet 12 EUR za minutę. Porozumienie blokują m.in. Francja, Wielka Brytania i Hiszpania, próbując przeforsować 0,60 EUR za rozmowy wychodzące i 0,30 za przychodzące. Kraje te należą do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych, z czego chętnie korzystają tamtejsi operatorzy. Za niższymi stawkami optują m.in.: Estonia, Węgry, Holandia, Dania, Finlandia i Polska. Różnice zdań dotyczą także sposobu korzystania z ewentualnych zniżek. Londyn, Madryt i Paryż nie chcą, by abonenci byli automatycznie włączani do systemu nowych opłat, tylko każdorazowo podpisywali specjalną umowę. Jeżeli do końca miesiąca eurodeputowanym nie uda się przekonać sceptyków, to głosowanie w Radzie UE wyznaczone na 7 czerwca zamieni się w polemikę oponentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu