Tąpnęły kontrakty na rudę żelaza

opublikowano: 12-02-2019, 10:08

Kontrakty na rudę żelaza taniały nawet o 7 proc. we wtorek na giełdzie w Singapurze.

Cena tony rudy żelaza taniała we wtorek nawet do 82 USD na rynku kontraktów terminowych w Singapurze. Potem odrobiła część strat, ale wciąż spadała o prawie 5 proc. do 84 USD za tonę. W ubiegłym tygodniu przekraczała 90 USD po tym jak podstawowy surowiec do produkcji stali zdrożał o ponad 20 proc. przez dwa tygodnie.

Ruda żelaza może zanotować pierwszy dzienny spadek ceny od katastrofy w Vale, największym dostawcy, pod koniec stycznia. Na skutek pęknięcia tamy w jednej z kopalni brazylijskiego koncernu doszło do częściowego zalania miasta i śmierci ponad 100 ludzi. Działania władz zmusiły Vale do czasowego zamknięcia niektórych kopalń, co wywołało obawy zmniejszenia podaży rudy żelaza.

- Jeżeli nie będzie więcej dodatkowych lub planowanych zamknięć w Brazylii, wówczas może dojść do korekty ceny – powiedział Richard Lu, analityk CRU Group w Pekinie. – Niektóre huty już są na granicy opłacalności, a popyt na stal jest niska. Dlatego nie będą w najbliższym czasie chętne do kupowania surowca – dodał.

Goldman Sachs spodziewa się dużej zmienności notowań rudy żelaza, ale zdaniem jego analityków 90 USD za tonę jest nie do utrzymania, bo rywale Vale prawdopodobnie zareagują na jego problemy zwiększeniem produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy