Tarasy dają lepsze widoki

opublikowano: 17-11-2015, 22:00

Na rynku nieruchomości perspektywę na zysk można rozmyślnie poszerzyć — jak wynika z danych o cenach, służy do tego taras.

W przypadku zabudowy blokowej możliwość skorzystania z dodatkowej przestrzeni jest istotna dla lokatorów, ale zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym wyraźne są też określone zależności cenowe — niektóre rodzaje tych zewnętrznych dodatków przekładają się statystycznie na wyższą, a niektóre na niższąśrednią wartość nieruchomości. To, co najpospolitsze — czyli balkon — okazuje się pozostawać raczej bez wpływu na cenę, natomiast zakup lokalu z tarasem będzie teoretycznie lepszym wyborem niż inwestycja w mieszkanie z przylegającym ogródkiem, wynika z danych portalu Otodom. W Warszawie średnia cena mieszkania powiększonego o taras wynosi w listopadzie trochę powyżej 8 tys. zł za mkw., a takiego z ogródkiem 7,4 tys. zł za mkw., podczas gdy średnia dla rynku to 7,6 tys. zł za mkw.

Podobna relacja została zauważona też w Krakowie i Wrocławiu, ale warto zwrócić uwagę, że wniosek, jaki można z tych zależności wyciągnąć, wcale nie musi wskazywać, że to właśnie ogródki są czynnikiem obniżającym stawki. Statystycznie przecież mieszkanie na parterze danego budynku jest raczej mniej rozchwytywane niż takie na wyższych kondygnacjach, niezależnie od tego, czy lokatorom przysługiwałby niewielki kawałek przyulicznego trawnika, czy nie. Przyjmując jednak bezwarunkowo analizy cenowe jako wskazówkę, należy spróbować rozróżnić najpierw sam balkon od tarasu, co zarówno według ogólniej definicji, jak i według prawa może nie być proste. Strukturę tarasu wyróżnia nieznacznie prawo budowlane, ale w powszechnym rozumieniu jest on po prostu większy od balkonu, dlatego spośród wszystkich mieszkań z jakąś dodatkową zewnętrzną powierzchnią, te z tarasem stanowią w badanych miastach od 2 do 5 proc. Mając na uwadze ogólną tendencję do jak największego zmniejszania metrażu, znaczenie, jakie okazuje się mieć kilka metrów na świeżym powietrzu, wydaje się zrozumiałe — szczególnie że, zdaniem wielu ekspertów, przestrzeń nie służy tylko do rekreacji, ale do przechowywania tego, co w małych mieszkaniach już się nie mieści. Prognozując, że tendencja minimalizacji będzie się dalej umacniać, warto może zastanowić się nad tarasem, chociaż do obrazka chińskiego osiedla z balkonami-komórkami może nam jeszcze sporo brakować. Wizja ekstremalna zakładałaby jednopokojowe mieszkanie w centrum miasta, na którego balkonie mieściłyby się rowery i spiżarnia, a w sezonie jesienno-zimowym lodówko-zamrażarka. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu