Tarcza USA w Polsce może być rosyjskim celem

DI, PAP
opublikowano: 04-02-2008, 12:39

Amerykański system obrony przeciwrakietowej w  Polsce może się stać celem systemów obronnych Rosji - oświadczył w poniedziałek dziennikarzom przewodniczący komitetu spraw zagranicznych Dumy (niższej izby rosyjskiego parlamentu) Konstantin Kosaczow.

Powiedział, że jeśli władze Polski i Czech podejmują określone decyzje, to należy sobie uświadomić, że "określone amerykańskie instalacje będą stawać się obiektami kontroli, a być może, w najgorszym razie, i celem".

"Nie ma żadnych wątpliwości, że celem Amerykanów nie jest Iran, lecz kontrola nad potencjałem nuklearnym Federacji Rosyjskiej" - powiedział dziennikarzom Kosaczow.

Uznał takie dążenie USA za rzecz naturalną dla tego kraju - potęgi nuklearnej. Wyraził jednak przekonanie, że "włączenie krajów trzecich, w tym przypadku Polski i Czech, czyni z tych państw zakładników sytuacji".

Zdaniem Kosaczowa "kraje te dokonują wyboru strategicznego, który będzie dotyczyć też kwestii bezpieczeństwa".

Rosja kategorycznie sprzeciwia się rozmieszczeniu w Polsce i Republice Czeskiej części amerykańskiej tarczy antyrakietowej, które miałyby chronić Amerykanów i ich sojuszników przed atakiem ze strony państw nieprzewidywalnych, takich jak Iran.

Moskwa twierdzi, że plany te zagrażają jej bezpieczeństwu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane