Targi Sawo wystartowały w Poznaniu

Sławomir Erkiert
opublikowano: 2000-09-19 00:00

Targi Sawo wystartowały w Poznaniu

Organizowane od 12 lat w Bydgoszczy Międzynarodowe Targi Środków Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa Sawo od dzisiaj odbywać się będą na terenach MTP. Dzięki temu udało się poprawić warunki pracy wystawców.

Największe w Polsce targi środków ochrony pracy, pożarnictwa i ratownictwa Sawo przeniosły się do Poznania. Zdaniem Kazimierza Galickiego, prezesa Międzynarodowych Targów Bydgoskich — organizatora imprezy, targi rozrosły się do takich rozmiarów, że ich organizacja w Bydgoszczy stała się niemożliwa.

Brakowało miejsca

— Przenieśliśmy Sawo do Poznania po to, by zapewnić wystawcom jak najlepsze warunki pracy. W Bydgoszczy nie bylibyśmy w stanie zorganizować tegorocznej edycji na odpowiednim poziomie. Od MTP wydzierżawiliśmy jedynie hale targowe. Natomiast organizacją targów zajmujemy się sami — mówi Kazimierz Galicki.

Jego zdaniem, Sawo będzie się odbywać w Poznaniu, dopóki w Bydgoszczy nie powstanie profesjonalne centrum targowe. W Bydgoszczy został już wybrany jedynie teren pod przyszłe tereny wystawiennicze, ale kiedy ruszą prace budowlane, jeszcze nie wiadomo.

— Myślę, że nowa lokalizacja Sawo korzystnie wpłynie na poziom tegorocznej edycji — uważa Kazimierz Galicki.

Koszty pobytu wystawców w Poznaniu są większe niż w Bydgoszczy. Cenę wynajmu 1 mkw. powierzchni organizator ustalił na poziomie „bydgoskim” (300 zł/mkw.) jednak uczestnicy targów muszą się liczyć z większymi wydatkami na hotele i restauracje.

Większość przedstawicieli firm wystawiających się na Sawo jest zadowolona z organizacji targów w Poznaniu.

— W ubiegłym roku w Bydgoszczy fatalna była jedynie lokalizacja imprezy. Chociażby z tego powodu warto było przenieść targi do Poznania — mówi Urszula Osiecka z firmy Agropharma z Tuszyna.

Zdaniem Jacka Domińczyka z WAS Wietmarscher Polska z Torunia, tereny targowe w Poznaniu są najlepsze w Polsce.

— Ceny w Poznaniu są wysokie, ale adekwatne do miejsca — twierdzi Jacek Domińczyk.

310 wystawców

Międzynarodowe Targi Środków Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa Sawo po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1989 r. Nazwa powstała z połączenia pierwszych sylab angielskich słów safety of work (bezpieczeństwo pracy). W tegorocznej edycji Sawo bierze udział 310 wystawców krajowych i zagranicznych (m.in, z Anglii, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i USA). Wystawcy zajęli łącznie 6 tys mkw. powierzchni wystawienniczej.