Tarnów dostał 32 mln zł za zmowę

opublikowano: 08-01-2017, 22:00

Aż 32 mln zł wpłaciły na konto Tarnowa firmy Strabag i Mota Engil

Aż 32 mln zł wpłaciły na konto Tarnowa firmy Strabag i Mota Engil, które w konsorcjum ze spółką Poldim dopuściły się w 2010 r. zmowy przetargowej. Wpłata jest efektem ugody sądowej zawartej w listopadzie 2016 r. Miasto wezwało do ugody dwie pierwsze firmy, bo trzecia jest w upadłości. Firmy z konsorcjum porozumiały się z innymi spółkami, aby tamte nie uczestniczyły w przetargu lub złożyły niekorzystne oferty. W zamian miały się z nimi podzielić pieniędzmi, wystawiając fikcyjne faktury lub protokoły odbioru robót. Przetarg dotyczył budowy połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 (Węzeł Krzyż).

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

Według prokuratury zmowa była możliwa dzięki współdziałaniu z firmami pracowników Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich (został zlikwidowany w styczniu 2012 r). Miasto domagało się 39 mln zł odszkodowania: 26 mln za nieuzasadnione podejrzenie zmowy przetargowej i około 14 mln zł za oddaną dotację unijną.

Zdaniem władz Tarnowa 32 mln zł to rekordowe i prawdopodobnie jedyne takie odszkodowanie w Polsce. Ale straty miasta też są niemałe. Prokuratura oszacowała je na prawie 25,8 mln zł, czyli różnicę między ceną ustaloną z zamawiającym (prawie 40 mln zł) a rzeczywistym kosztem przedsięwzięcia, który prokuratura ustaliła na prawie 13,9 mln zł.

Prokuratura natrafiła także na wątek korupcyjny. W lipcu 2016 r. Sąd Rejonowy w Brzesku skazał na pięć lat więzienia byłego prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś. za przyjęcie 70 tys. zł łapówki i przekroczenie uprawnień, 160 tys. zł grzywny i zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego i innych podmiotach dysponujących mieniem publicznych na 10 lat. Nakazał mu też naprawienie wyrządzonej miastu szkody w kwocie 295 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Tarnów dostał 32 mln zł za zmowę