Czytasz dzięki

Tauron odczuł droższe ceny maszyn

Magda Graniszewska
opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Państwowa firma energetyczna odnotowała wzrost kosztów zakupu maszyn i usług górniczych. Na to samo skarży się JSW, która chce kupić wykonawcę.

Tauron, czyli jedna z czterech państwowych firm energetycznych, jest kolejnym podmiotem, który zwraca uwagę na drożejące maszyny, urządzenia i usługi górnicze. Rosnące ceny wpłynęły na rentowność kopalni węgla kamiennego, które Tauron ma w grupie. — Ta tendencja w 2018 r. zostanie prawdopodobnie utrzymana.Ponadto w czwartym kwartale mieliśmy do czynienia z niekorzystnymi zdarzeniami geologiczno-górniczymi — mówi Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu.

Tauron, którego wiceprezesem jest Marek Wadowski, miał w 2017 r. 3,5 mld zł zysku EBITDA Tauronu. Zarząd energetycznej firmy zapowiada, że podobny może być w 2018 r.
Zobacz więcej

Bez zmian

Tauron, którego wiceprezesem jest Marek Wadowski, miał w 2017 r. 3,5 mld zł zysku EBITDA Tauronu. Zarząd energetycznej firmy zapowiada, że podobny może być w 2018 r. Fot. Marek Wiśniewski

Na wysokie ceny usług górniczych oraz problem z ich dostępnością skarży się też Jastrzębska Spółka Węglowa ( JSW). To efekt boomu inwestycyjnego w górnictwie, które nadrabia zaległości z lat, kiedy konieczne było zaciskanie opasa i zamrażanie wydatków. Na boomie korzystają takie firmy jak Famur, które sprzedają maszyny i usługi, ale nie są w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania. Dlatego JSW wydała w zeszłym roku na inwestycje mniej, niż planowała — bo nie było na rynku dostępnych wykonawców. JSW ma jednak na to pomysł — chce przejąć Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.

Liczy, że gdy będzie mieć wykonawcę na własność, inwestycje będą postępować szybciej. Mimo wzrostu kosztów poziom wydobycia w Tauronie został utrzymany na tym samym poziomie co przed rokiem, czyli wyniósł 6,5 mln ton. Wzrosła natomiast sprzedaż węgla, co wynikało z wyprzedaży zapasów. Mimo braku zysków z wydobycia Tauron pochwalił się wynikami lepszymi od tych z 2016 r. Zysk EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) wyniósł 3,5 mld zł i był 6 proc. wyższy niż w poprzednim roku. Największy udział miała w tym wyniku dystrybucja, sprzedaż i wytwarzanie energii elektrycznej. Poza tym Tauronowi udało się utrzymać poziom zadłużenia — wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł na koniec 2,3, czyli tyle, co rok wcześniej. © Ⓟ

3,5 mld zł Tyle wyniósł zysk EBITDA Tauronu w 2017 r. Zarząd energetycznej firmy zapowiada, że podobny może być w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane