Tauron Polska Energia ma koncesję na obrót energią

PAP
opublikowano: 14-05-2008, 11:20

Spółka Tauron Polska Energia, będąca liderem grupy wytwórców i dystrybutorów prądu, otrzymała 10-letnią koncesję na  obrót energią elektryczną.

Dzięki temu będzie mogła przejąć od swoich spółek hurtowy handel energią.

Choć Tauron należy do największych w Polsce grup energetycznych, sam nie mógł dotąd handlować energią. Było to domeną czterech spółek z jego grupy.

O udzieleniu obowiązującej od początku czerwca koncesji przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki poinformował w środę Paweł Gniadek z Taurona. Zaznaczył, że jest to pierwszy krok w kierunku przejęcia hurtowego obrotu energią w grupie.

"Dzięki temu firma stanie się spółką operacyjną, bardziej atrakcyjną dla przyszłych inwestorów giełdowych" - ocenił Gniadek.

Urzędujący od kilku tygodni nowy zarząd Taurona od początku dążył do zmiany sytuacji, w której firma jest spółką wyłącznie portfelową, czyli wykonującą prawa z akcji posiadanych firm - wytwórców i dystrybutorów energii.

W grupie Tauron są trzy spółki handlujące energią na rynku hurtowym i detalicznym: Enion Energia, EnergaPro Gigawat oraz Polska Energia PKH; obrotem zajmuje się także główny producent, czyli Południowy Koncern Energetyczny (PKE).

Tauron chce przejąć tylko handel hurtowy i - docelowo - bezpośrednie umowy z dużymi odbiorcami, natomiast handel detaliczny pozostanie domeną spółek dystrybucyjnych.

Firma Tauron Polska Energia została utworzona w grudniu 2006 r. pod nazwą Energetyka Południe, w ramach realizacji rządowego programu dla elektroenergetyki. W maju 2007 r. Skarb Państwa wniósł do niej po 85 proc. akcji PKE, Enionu, EnergiiPro i Elektrowni Stalowa Wola, a następnie 95,5 proc. akcji Elektrociepłowni Tychy w upadłości. EP objęła też 95,66 proc. akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Katowice w upadłości.

19 maja rozpocznie się proces zamiany akcji PKE, przyznanych niegdyś pracownikom tej firmy, na akcje Taurona. Natomiast pracownicy innych spółek - Enionu, EnergiiPro i Elektrowni Stalowa Wola, do listopada otrzymają najpierw akcje swoich firm (akcja ich udostępniania już trwa), które potem będą mogli - jak w PKE - zamienić na walory Taurona.

W grupie Tauron jest około 29 tys. pracowników i ich spadkobierców oraz akcjonariuszy ustawowo uprawnionych do akcji.

Grupa Tauron, dysponująca kapitałem ok. 14 mld zł, należy do największych firm w Polsce. Spółki holdingu uzyskują największą sprzedaż prądu w kraju (jej łączna wartość przekracza 9 mld zł, a przychody z dystrybucji sięgają 3,8 mld zł). Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi prawie 5,5 tys. megawatów, a roczna produkcja energii to 21 terawatogodzin. Spółki grupy kapitałowej sprzedają około 34,5 terawatogodzin prądu do blisko 4 mln odbiorców końcowych. Grupę tworzą 92 powiązane firmy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tauron Polska Energia ma koncesję na obrót energią