Tauron rozpoczyna kuszenie inwestorów

Maria Trepińska
opublikowano: 11-06-2008, 00:00

25 czerwca walne energetycznego kolosa zdecyduje o wejściu na GPW. Wartość emisji: 3-4 mld zł. Termin: 2009 r.

25 czerwca walne energetycznego kolosa zdecyduje o wejściu na GPW. Wartość emisji: 3-4 mld zł. Termin: 2009 r.

Zarząd spółki Tauron Polska Energia (TPE) zwołał na 25 czerwca WZA. Jego kluczowym punktem jest uchwała w sprawie przygotowania firmy do wejścia na GPW. Powód? Realizacja rządowego programu oraz potrzeby inwestycyjne. Rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała wniosek. Na walnym też nie powinno być niespodzianek.

— Spółka dzięki upublicznieniu stanie się bardziej przejrzysta, będzie spełniała wymogi międzynarodowych standardów rachunkowości, a jej wycena odzwierciedli rzeczywistą wartość. Czekamy na przygotowanie przez zarząd programu inwestycyjnego, na którego podstawie zapadnie decyzja o wielkości emisji. Tauron będzie trzecią spółką energetyczną prywatyzowaną poprzez GPW, po Enei i PGE — mówi Joanna Schmid, wiceminister skarbu.

Po uzyskaniu zgody walnego ruszy procedura wyboru firm doradczych.

— Założenia programu inwestycyjnego grupy znajdą się w strategii, którą chcemy przyjąć na przełomie września i października. Przed wejściem na GPW określimy najważniejsze zadania, które chcemy sfinansować z pieniędzy uzyskanych od inwestorów giełdowych — wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes Taurona.

Według wstępnych wyliczeń, TPE zamierza uzyskać 3-4 mld zł w 2009 r. z emisji nowych akcji. Skarb państwa w pierwszym etapie prywatyzacji nie będzie pozbywał się walorów.

Tauron przymierza się do budowy trzech nowych bloków energetycznych. Jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, gdzie będzie realizowana pierwsza inwestycja z pieniędzy uzyskanych z GPW. W grę wchodzi Jaworzno, Halemba-Ruda Śląska oraz Kędzierzyn-Koźle.

— Eksperci szacują, że popyt na energię w Polsce będzie dwa razy większy niż obecnie. To poważne wyzwanie, dlatego priorytetem powinna być budowa nowych mocy — podkreśla prezes TPE.

TPE planuje także inwestycje w sieci dystrybucji oraz w produkcję zielonej energii.

W 2007 r. TPE zarobiła netto 79,6 mln zł. Grupę tworzą 92 powiązane kapitałowo podmioty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu