Tchórzewski: jest wola USA, by współpracować przy polskim programie jądrowym

  • PAP
opublikowano: 12-06-2019, 16:03

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.

"Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. (...) My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

"Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych" - poinformował Tchórzewski. "Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych" - dodał. Minister podkreślił, że "różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane".

"Taką deklarację rząd Polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego, w związku z tym, że KE notyfikowała nam pomoc publiczną i zgodziła się na to, żeby energetyka węglowa w Polsce funkcjonowała jeszcze przez dziesiątki lat" - powiedział.

Minister podkreślił, że Polska musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. "Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w tej części energetyki konwencjonalnej (...) nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez energetyki jądrowej" - ocenił.

Minister dodał, że prowadzone są intensywne działania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE). "Dosyć intensywnie w tej dziedzinie działamy w kierunku możliwości także wyjścia i na morze i co można - na lądzie. (...) Tutaj też nastawienie społeczeństwa zmienia się". Tchórzewski poinformował, że jeśli chodzi o fotowoltaikę, to "zgłaszane są możliwości". "Cieszę się, że dużo ze Śląska" - mówił.

Krzysztof Tchórzewski
fot. Tomasz Adamowicz/FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane