Tchórzewski: resort pracuje nad strategią dla kogeneracji

  • PAP
opublikowano: 05-06-2019, 12:16

Resort energii pracuje nad strategią dla kogeneracji - poinformował w środę w Kazimierzu Dolnym minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, na ten rok planowane jest wdrożenie całego mechanizmu wsparcia produkcji energii elektrycznej z kogeneracji.

"Dzięki kogeneracji możliwa jest skuteczna walka o czyste powietrze. Pracujemy nad strategią, która będzie systemowo porządkować sektor" - napisał resort energii na Twitterze, cytując wypowiedź ministra Tchórzewskiego podczas Kongresu Kogeneracji.

Krzysztof Tchórzewski
fot. Marek Wiśniewski

Kogeneracja to jednoczesne wytwarzanie z wysoką sprawnością energii elektrycznej i ciepła. "W tym roku stoi przed nami wyzwanie właściwego wdrożenia nowego mechanizmu wsparcia ustanowionego ustawą o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz pakietem rozporządzeń wykonawczych" - dodał Tchórzewski.

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji została w styczniu podpisana przez prezydenta. Ma ona poprawić jakość powietrza oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej poprzez rozwój wysokosprawnej kogeneracji. Nowy system wsparcia zastąpi system oparty o świadectwa pochodzenia, który wygasł z końcem 2018 r. i polegać będzie na wypłacie odpowiednich premii za wyprodukowanie energii elektrycznej.

Podczas I Kongresu Kogeneracji minister Tchórzewski został uhonorowany nagrodą „Przyjaciel Kogeneracji” za wkład w działania na rzecz tworzenia ram prawnych i instytucjonalnych dla rozwoju kogeneracji w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane