Tchórzewski: ws. atomu oczekujemy ofert pakietowych

  • PAP
opublikowano: 02-04-2019, 17:37

Prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami w polskim projekcie jądrowym, oczekujemy oferty pakietowej, z wkładem kapitałowym - poinformował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Nie ma zgody na upublicznianie szczegółów, ale rozmowy się toczą” - powiedział Tchórzewski na posiedzeniu sejmowej komisji energii. Zaznaczył, że strona polska rozmawia w tej sprawie nie tylko z USA.

Jak tłumaczył, Polska oczekuje od potencjalnego partnera nie tylko technologii jądrowej, ale także kapitału. „Połączenie tych dwóch elementów jest w naszych rozmowach najważniejsze” - zaznaczył.

„Budowa elektrowni jądrowej jest bardzo droga. Najlepiej byśmy na tym wyszli, gdybyśmy uzyskali spory wkład własny w stosunku do pożyczek. Ten temat będzie warunkował zasadniczo, kto będzie z nami współpracował” - mówił Tchórzewski.

Minister podtrzymał zawarte w projekcie Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. prognozy, mówiące o uruchomieniu pierwszego bloku jądrowego do 2033 r., i kolejnych pięciu do 2043 r. Tchórzewski zaznaczył, że „kierunkowa decyzja ws. finansowania atomu jest w przygotowaniu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu