TDC i Vodafone mogą wspólnie przejąć kontrolę nad Polkomtelem

Tomasz Siemieniec
02-08-2001, 11:22

Duński operator telekomunikacyjny TDC (dawniej TeleDanmark) potwierdził zainteresowanie przejęciem kontroli nad Polkomtelem, operatorem sieci komórkowej Plus GSM, którym kieruje od niedawna Marek Mroczkowski. Podobne zamiary ma także brytyjski operator Vodafone. Obie spółki są już w posiadaniu po 19,61 proc. udziałów w polskiej firmie.

- Nie będę zaskoczony, jeśli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zmieni się struktura właścicieli Polkomtela. Otwarcie deklarujemy chęć zwiększenia zaangażowania w tę spółkę. Wygląda na to, że jest odpowiedni moment, by przeprowadzić tę operację – powiedział w wywiadzie dla CNBC Henning Dyremose, prezes TDC.

Wiadomo, że podobne plany ma Vodafone, drugi zagraniczny udziałowiec Polkomtela. Jednak strategia obu operatorów zakłada dysponowanie kontrolnymi pakietami w spółkach, w których są zaangażowani. Jeśli osiągnięcie tego jest niemożliwe, to zwykle koncerny te wycofują się z przedsięwzięć, w których miałyby pełnić rolę inwestorów finansowych. Tymczasem jednak TDC rozważa wspólne z Vodafone sprawowanie kontroli nad operatorem sieci Plus GSM.

- Wiemy oczywiście o zamiarach Vodafone, nie wykluczam natomiast sytuacji, że TDC wspólnie z brytyjską spółką może sprawować kontrolę nad operatorem sieci Plus GSM. Przeprowadziliśmy ostatnio w spółce zmiany w zarządzie, i nasza współpraca układa się bardzo dobrze – dodał Henning Dyremose.

TDC pozyskał już środki, które mógłby przeznaczyć na zakup akcji Polkomtela od innych udziałowców spółki. Nie jest tajemnicą, że PKN Orlen oraz PSE rozważają sprzedaż swoich pakietów. Duński operator sprzedał tymczasem za 89 mln EUR 6,6 proc. pakiet akcji w węgierskim operatorze komórkowym Pannon GSM, w którym Duńczycy nie mogli stać się wiodącym inwestorem.

- Jeżeli nie możemy przejąć kontroli nad interesującą nas spółką, to wycofujemy się z niej. Polkomtel jest dobrze zarządzaną firmą i jesteśmy gotowi zwiększyć w nim udział, a nawet przejąć kontrolę - powiedział wówczas Henning Vest, dyrektor komórkowego działu TDC.

Tomasz Siemieniec, WIK, t.siemieniec@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TDC i Vodafone mogą wspólnie przejąć kontrolę nad Polkomtelem