TDJ ma miliony na pomysły

GRA
opublikowano: 09-01-2019, 22:00

Rodzinna firma Tomasza Domogały pozyskała 276 mln zł i przeznaczy je na inwestycje w wyselekcjonowanych branżach.

TDJ, czyli rodzinna firma Tomasza Domogały, jednego z najbogatszych Polaków, sprzedała 10 proc. akcji Famuru i pozyskała 275,9 mln zł.

„Pozyskane środki pozwolą nam na aktywne uczestnictwo w procesach inwestycyjnych, mające na celu poszerzenie naszego portfela. Jednocześnie pozostajemy strategicznym inwestorem w Famurze, wspierając spółkę w jej dalszym rozwoju” — tak skomentował to w komunikacie Tomasz Domogała.

Ruch Tomasza Domogały nie powinien być zaskoczeniem. W maju 2018 r. inwestor zapowiedział, na łamach „Pulsu Biznesu”, że strategia jego rodzinnej firmy zakłada m.in. możliwość zmniejszania zaangażowania w spółkach, w których posiada udziały.

— W perspektywie pięciu lat pozostaniemy inwestorem strategicznym w spółkach, w których już dziś jesteśmy obecni. Nie wykluczamy jednak, że w razie potrzeb zmniejszymy zaangażowanie do 20-40 proc., ale pod warunkiem, że zachowamykontrolę. To będzie zależało od pomysłów — mówił w „PB” Tomasz Domogała.

Można wnioskować, że pomysły się znalazły. Domogała zapowiadał wcześniej, że zespół TDJ wyselekcjonował dziewięć branż, w których chce się specjalizować. Ma to być motoryzacja, chemia specjalistyczna, przemysł kosmetyczny, logistyka, meble, opakowania, recykling spożywczy, systemy zabezpieczeń i aparatura kontrolno-pomiarowa.

— Interesują nas też spółki oferujące rozwiązania dla tych branż, np. technologiczne — mówił Tomasz Domogała.

Strategia TDJ zakłada obejmowanie pakietów kontrolnych przedsiębiorstw, zlokalizowanych w Polsce, których wartość oscyluje pomiędzy 25-100 mln EUR. Horyzont inwestycyjny to co najmniej 5 lat. Prężnymi filarami grupy TDJ są też inwestycje w nieruchomości i start-upy. Z wypowiedzi Tomasza Domogały można jednak wywnioskować, że pieniądze ze sprzedaży akcji Famuru wesprą raczej plany kapitałowe. Akcje Famuru odkupili od TDJ inwestorzy polscy i zagraniczni, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Holandii, Czech, Węgier i Estonii. TDJ ma teraz 46,89 proc. udziału w kapitale zakładowym Famuru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu