Czytasz dzięki

Technologia, która ma inwestycyjny potencjał

opublikowano: 25-10-2020, 22:00

Są mocne podstawy, by twierdzić, że technologia nie tylko w tym roku, ale też w kolejnych latach będzie wyróżniającą się klasą aktywów — przekonuje Tomasz Kuciński, zarządzający aktywami w mBanku.

„PB”: Spółki technologiczne to inwestycyjny Święty Graal 2020 roku?

Tomasz Kuciński: Odpowiedź jest oczywista. W tym segmencie stopy zwrotu są zdecydowanie najlepsze ze wszystkich dostępnych klas aktywów, w standardowym ich rozumieniu. Czy to będzie zwycięzca również w kolejnych latach? Myślę, że są podstawy, by twierdzić, że będzie to wyróżniająca się klasa aktywów. Chodzi o dwa bardzo mocne filary, na których opiera się wzrost na tym rynku. Pierwszy filar to tempo zmian, innowacji w różnych sektorach gospodarki. COVID-19 był mocnym akceleratorem tego procesu i nadal będzie. Drugi filar to otoczenie zerowych stóp procentowych, które prawdopodobnie nie zmieni się w nadchodzących latach. Ono jest wodą na młyn spółek technologicznych, bo to świat, w którym koszt alternatywny wynosi zero. Pieniądze są więc wypychane do jakichkolwiek miejsc, gdzie jest rentowność i wzrost, a tego wzrostu — dzięki innowacjom, dzięki tym zmianom — w tym segmencie jest bardzo dużo.

Każdy szanujący się inwestor powinien mieć w portfelu spółki technologiczne?

Tak. Innowacje, spółki technologiczne to powinien być komponent współczesnych nowoczesnych portfeli. To poprawia kilka jego parametrów, nie tylko dobrą stopę zwrotu, ale też aspekt niższej korelacji innowacyjnych spółek czy segmentów ze standardowymi benchmarkami akcji. W takim przypadku zmienność jest obniżona, lepiej przedstawia się też relacja stopy zwrotu do zmienności.

Spółki technologiczne jako składnik antycykliczny?

Jak ta antycykliczność działa, widzieliśmy w dość smutnym czasie lockdownu. To technologie umożliwiły nam funkcjonowanie, pracę zdalną, robienie zakupów przez internet itd. Nie mówię tu nawet stricte o spółkach szybko korzystających z lockdownu, jak szeroko pojęta branża e-commerce, która mocno zyskała na tym, że byliśmy zamknięci w domu i musieliśmy kupować przez internet. Nawet modele biznesowe bardziej dojrzałych i zdywersyfikowanych biznesów technologicznych po prostu się sprawdziły i okazały się odporne na tego typu zawirowania.

Technologia to jednak bardzo pojemny worek. Jak ocenić atrakcyjność poszczególnych jego części: od cyberbezpieczeństwaprzez rozwiązania chmurowe, e-commerce’owe po fintechowe?

Tych subsegmentów jest dużo i technologia tak naprawdę penetruje wszystkie sektory gospodarki. Chwilami nastręcza to trudności przy definiowaniu spółki technologicznej. Weźmy np. firmę Caterpillar, która jest spółką przemysłową i produkuje maszyny dla górnictwa. Ten sam Caterpillar pracuje równocześnie nad projektem autonomicznych maszyn. Czy czyni to z niego spółkę technologiczną? Nie. Czy ta technologia jest dla Caterpillara ważna w kontekście jego rozwoju i przetrwania w dłuższym horyzoncie? Absolutnie tak. Jeśli chodzi o ocenę atrakcyjności spółek technologicznych, to odchodzimy stopniowo od segmentów, które były najbardziej oczywistym, bezpośrednim beneficjentem epidemii — mam na myśli spółki gamingowe i częściowo spółki e-commerce’owe.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W mBanku uważamy, że modus operandi już się zmienił — gospodarki nieco poodbijały, świat się otworzył. Do obostrzeń w niektórych miejscach na świecie wracamy, ale co do zasady tak twardych obostrzeń, z jakimi mieliśmy do czynienia w pierwszym i drugim kwartale, nie ma. Firmy natomiast wykonały pracę w kierunku digitalizacji, przerzucając część pracowników na pracę zdalną. Teraz to myślenie idzie więc raczej w kierunku podniesienia efektywności takiej pracy, jej utrzymania czy poprawy bezpieczeństwa. Wydatki na technologię będą więc skoncentrowane na tych kierunkach — na oprogramowaniu, przede wszystkim w chmurze, oraz na cyberbezpieczeństwie,

Jak inwestować w spółki technologiczne w sposób najbardziej efektywny?

Odpowiedzią mogą być ETF-y, z których w mBanku często korzystamy, szczególnie w części zagranicznej. ETF-y są bardzo efektywne i kosztowo, i w kwestii łatwości budowania portfeli. To fantastyczny instrument. Także dla inwestorów indywidualnych, a może dla nich przede wszystkim. To instrument, który umożliwia wzięcie określonej ekspozycji i kupno za jednym zamachem określonego koszyka spółek. Rozwój ETF-ów tematycznych spowodował, że mamy bardzo szerokie instrumentarium i możemy znaleźć naprawdę interesujący nas segment. Trzeba jednak pamiętać, że ETF ETF-owi nierówny i należy wybierać je z rozwagą, i warto ze sobą porównywać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane