Technologia musi nadążać za potrzebami firmy

opublikowano: 31-10-2012, 00:00

ERP Chmura, praca zdalna, analityka biznesowa – to kierunki rozwoju systemów IT

Dolnośląska spółka Mirosław Wróbel zdecydowała się na działający w chmurze system ERP klasy DMS i usługi z zakresu VoIP over cloud. Wspólna sieć teleinformatyczna obejmie wszystkie oddziały tego autoryzowanego dilera marki Mercedes Benz. Dzięki przeniesieniu infrastruktury IT firmy do chmury prywatnej pracownicy zyskają dostęp do usług, oprogramowania i przestrzeni dyskowej znajdującej się na serwerach centrum, które dostawca rozwiązania — T-Systems — otworzył niedawno w Katowicach.

O wyborze narzędzia ERP w modelu cloud computingu zadecydowało to, że jest to najszybciej rozwijająca się technologia na rynku usług informatycznych w Europie — Dotychczasowy model i stan infrastruktury IT znacząco ograniczały nasz rozwój. Wspólnie z własną firmą doradczą opracowaliśmy model architektury korporacyjnej obejmujący procesy biznesowe, dane, oprogramowanie i infrastrukturę tak, aby najlepiej oddać model naszej firmy jako systemu wzajemnie zależnych od siebie komponentów — mówi Michał Łuczak, prezes spółki Mirosław Wróbel.

Elastyczność przede wszystkim

Modna ostatnio chmura obliczeniowa to nie jedyna ważna tendencja na rynku oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem. Rośnie zapotrzebowanie na tzw. systemy dedykowane. Przyczyną ich popularności jest coraz większa specjalizacja firm (np. produkcja niestandardowa), którym jedynie narzędzie „uszyte na miarę” gwarantuje osiągnięcie korzyści biznesowych. Co równie istotne, zaawansowane technicznie produkty nie są już zarezerwowane tylko dla korporacji. Są dziś dostępne w przystępnych cenach i usprawniają działalność także małych i średnich firm.

Jak podkreśla Robert Tomaszewski, dyrektor generalny pionu SMB Sygnity, czy przedsiębiorca jest grafikiem freelancerem, czy prowadzi małą firmę budowlaną, czy hurtownię zatrudniającą kilkudziesięciu pracowników, z łatwością znajdzie oprogramowanie spełniające jego wymagania funkcjonalne i finansowe.

— Osoba samozatrudniona będzie korzystać z intuicyjnego programu, który umożliwi prowadzenie KPiR i rejestru kontrahentów, wystawianie kilkunastu faktur miesięcznie czy rozliczenie się z urzędem skarbowym. Z kolei właściciel większej firmy wybierze oprogramowanie umożliwiające prowadzenie magazynu, nadzorowanie sprzedaży, prowadzenie księgowości w formie ksiąg handlowych, zarządzanie personelem, a nawet tworzenie raportów i analiz pozwalających efektywniej zarządzać firmą — tłumaczy dyrektor Tomaszewski.

Analizy, raporty, kadry

Klienci coraz częściej pytają o rozwiązania umożliwiające zarządzanie kapitałem ludzkim. Według analiz Forrester Research, rynek aplikacji HR/HCM będzie rósł o ponad 8 proc. rocznie i do 2014 r. osiągnie wartość 12 mld dolarów.

— Zastosowanie tego rodzaju narzędzi przynosi jednak efekty w przedsiębiorstwach o rozbudowanych strukturach, których kadry pracują zdalnie i stacjonarnie w różnych miastach, a nawet krajach — tłumaczy Tomasz Gliwka, kierownik ds. rozwiązań biznesowych w spółce Epicor.

W najbliższych miesiącach i latach da się również zarobić na oprogramowaniu analityczno-raportowym. Bo firmy coraz bardziej potrzebują systematyzacji ogromu informacji z różnych materiałów i dokumentów służących do zarządzania.

— Takie rozwiązanie zyskuje szczególnie na znaczeniu, gdy rynki są niespokojne, a każda możliwość optymalizacji procesów zachodzących w firmie przyczynia się do pozyskania oszczędności oraz poznania słabych i mocnych stron prowadzonego biznesu — wskazuje Tomasz Gliwka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu