Technologie, które zmieniają świat

Puls Biznesu, Partnerem publikacji jest PGNiG
opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Start-upy, innowacyjność, digitalizacja, komercjalizacja pomysłów, wyzwania i przyszłość — te słowa najczęściej słyszało się podczas European Start-up Days, imprezy odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Start-upy, innowacyjność, digitalizacja, komercjalizacja pomysłów, wyzwania i przyszłość — te słowa najczęściej słyszało się podczas European Start-up Days, imprezy odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Co jeszcze zwracało uwagę? Zupełnie inny wystrój otoczenia niż na pozostałych imprezach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, znacznie młodsze twarze i swobodniejszy strój. Łukasz Kroplewski, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ds. rozwoju, zapowiedział rok temu w Katowicach uruchomienie pierwszego inkubatora InnVento w sektorze naftowo-gazowniczym, wspierającego start-upy. Spółka zaoferowała wsparcie młodym firmom w początkowej fazie ich działalności. To nie tylko przestrzeń biurowa do pracy, ale także dostęp do ekspertów z grupy PGNiG oraz wsparcie doradców. Młodzi przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w nawiązywaniu nowych kontaktów naukowych i biznesowych. Spółka do 2022 r. zamierza zainwestować we współpracę ze start-upami co najmniej 680 mln zł.

Kilkanaście projektów, które w ciągu ostatniego roku wpłynęły do naszego inkubatora InnVento, jest już realizowanych. Pomagają one oszczędzać, lepiej szkolić kadry i bezpieczniej zarządzać infrastrukturą — mówił Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG.
Zobacz więcej

KONKRETNE EFEKTY:

Kilkanaście projektów, które w ciągu ostatniego roku wpłynęły do naszego inkubatora InnVento, jest już realizowanych. Pomagają one oszczędzać, lepiej szkolić kadry i bezpieczniej zarządzać infrastrukturą — mówił Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG. FOT. MICHAŁ LEGIERSKI/EDYTOR

Pierwsze wnioski

Katowickie European Start-up Days były świetną okazją, aby dowiedzieć się, jakie są efekty działania InnVento po prawie roku od uruchomienia programu.

— Jakie wnioski, co udało się osiągnąć, jakie było zainteresowanie, a jakie są oczekiwania spółki, co chcecie zmienić — pytała Beata Cichocka-Tylman, dyrektor PwC, prowadząca panel zatytułowany „Dawid i Goliat, czyli korporacje i start-upy”. — Rok był bardzo dynamiczny, a my musimy utrzymywać odpowiednie tempo. Zawsze powtarzam, że jeśli chodzi o siłę biznesu, bardzo ważna jest innowacyjność. Szczególnie, gdy rozmawiamy o nowych technologiach i rozwoju. Tym bardziej, że nasza grupa jest potężna, tworzy ją ponad 30 podmiotów. Inkubator służy całej grupie kapitałowej. My jako centrala nadzorujemy te działania — mówił Łukasz Kroplewski.

Do InnVento wpłynęło w ciągu roku ponad 100 zgłoszeń od start-upów. Mniej więcej połowę zaproszono na tzw. pitch days. Obowiązuje krótka, zwięzła formuła. Dwie, trzy minuty na wystąpienie i na przekonanie do swoich pomysłów. Spółka następnie weryfikuje te pomysły, ich efektywność jest nieraz sprawdzana w programach pilotażowych. Najważniejsze, że kilkanaście projektów jest już realizowanych. Łukasz Kroplewski wymienił kilka z nich. To na przykład testowanie nowych rozwiązań, które mogą w przyszłości pozwolić na wykorzystanie dronów nie tylko do tworzenia precyzyjnych map i planów, ale też kontroli pasów terenu wokół gazociągów, wykrywania wycieków gazu. Inny projekt umożliwi zmniejszenie zużycia wody podczas odwiertów.To pozwoli firmie na znaczne oszczędności. Kolejny dotyczy aplikacji internetowych. Jeszcze inny monitoringu czasu pracy i wykorzystywania sprzętu w terenie w celu optymalizacji działań. Bardzo dobrym przykładem jest pomysł, który pozwolił na zmianę sposobu szkoleń serwisantów stacji gazowych. Zamiast sali i wykładu jest wirtualna rzeczywistość. Dzięki specjalnym goglom i wirtualnym rękom serwisanci uczą się m.in. uruchamiać instalację pomiarowo-redukcyjną.

Komputerowo wykreowane środowisko do złudzenia przypomina realne warunki pracy stacji gazowych. Podczas European Start-up Days każdy mógł sam to sprawdzić, ponieważ pilotażowy system zaprezentowano na stoisku PGNiG.

Odpowiedź na potrzeby

Z kolei Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu podczas katowickiej imprezy przybliżył trzy programy, realizowane w ramach Sieci Otwartych Innowacji. Pierwszy dotyczy gier wideo, drugi został uruchomiony z Przewozami Regionalnymi, natomiast trzeci, który niebawem ruszy, obejmuje techniki kosmiczne.

— Ułatwiamy etap komercjalizacji. Chcemy się jednak koncentrować na firmach, które mają potencjał eksportowy. To najważniejszy kierunek we współpracy ze start-upami — przyznaje Bartosz Sokoliński.

Według Łukasza Kroplewskiego, najważniejszą rolę we współpracy dużej firmy ze start-upem odgrywa cierpliwy szef przedsiębiorstwa stawiającego pierwsze kroki. Bartosz Sokoliński zwracał zaś uwagę, że szefowie innowacyjnych firm muszą pamiętać, iż korporacje rządzą się rachunkiem ekonomicznym i dla nich biznes musi się po prostu spinać. Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, że start-up musi mieć pomysł, który odpowiada na jakąś potrzebę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Partnerem publikacji jest PGNiG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Technologie, które zmieniają świat