Technologie radiowe bywają niezastąpione

Marcin Złoch
18-05-2005, 00:00

Transmisja danych wykorzystująca technologie przewodowe i radiowe ma swoje zalety, ale i ograniczenia.

Transmisja danych to dwie podstawowe technologie — kablowe i bezprzewodowe. Ta druga ma kilka odmian. Obecnie, z racji powszechności, najpopularniejsza jest transmisja oparta na telefonii komórkowej. Niestety, szybkości transmisji danych w sieci GSM nie przewyższają 9,6 kb/s, a po wprowadzeniu GPRS — 64 kb/s. To za wolno do ściągania danych lub oglądania stron WWW. Być może uruchamiany właśnie UMTS poprawi notowania telefonii mobilnej w dziedzinie transmisji danych. Inną technologią bezprzewodową jest Wi-Fi, wykorzystywany do budowy sieci hot spotów. Odmiana 802.11b pozwala na osiągnięcie szybkości do 11 Mb/s. System ten opracowany został głównie do obsługi bezprzewodowych sieci wewnątrz budynków. Niewielki zasięg ogranicza mobilność użytkownika. Odmianą transmisji bezprzewodowej są adresowane do klientów biznesowych systemy LMDS, gwarantujące parametry jakości. Ostatnim sposobem jest transmisja satelitarna. Takie systemy można zainstalować w dowolnym miejscu, jednak ceny są wysokie.

Dają swobodę

— Technologie bezprzewodowej transmisji danych, np. Wi-Fi, szybko się rozwijają w ostatnich latach z uwagi na swobodę dostępu do sieci, jaką dają użytkownikowi. Już teraz wiele firm decyduje się na instalację takiej sieci w budynku firmy, dzięki czemu pracownicy mają dostęp do poczty i zasobów informacyjnych firmy w każdym miejscu przedsiębiorstwa. Oznacza to dużą oszczędność czasu i wygodę. Technologia ta doskonale sprawdza się też „na zewnątrz”, do łączenia różnych obiektów, gdzie ze względu na istniejące warunki instalacja sieci przewodowej może okazać się zbyt kosztowna czy wręcz trwale bądź czasowo niemożliwa — przekonuje Maciej Szeptycki, inżynier systemowy Cisco Systems Poland.

Arkadiusz Możdżeń, kierownik zespołu komunikacji IP i zaawansowanych technologii NextiraOne Polska, wymienia argumenty przemawiające na korzyść systemów bezprzewodowych w odniesieniu do tradycyjnej infrastruktury.

— Łatwość instalacji urządzeń, wygoda w korzystaniu, istniejące standardy umożliwiają współpracę urządzeń różnych producentów, dodatkowo sprzęt jest stosunkowo tani — wylicza Arkadiusz Możdżeń.

Obszarem konkurencji pomiędzy systemami radiowymi a kablowymi jest sama sieć dostępowa, tzw. ostatnia mila. Systemy radiodostępowe w porównaniu z kablowymi są łatwiejsze w budowie, nie wymagają długiego czasu na budowę i uzyskiwania pozwoleń. Dla Piotra Oniszczuka, dyrektora działu wspomagania sprzedaży Alcatel Polska, podstawową zaletą bezprzewodowej transmisji jest jej mobilność.

Współzawodnictwo

— Cecha ta ma umożliwiać operatorom szybkie podłączenie do sieci nowego klienta — wystarczy dostarczyć urządzenie końcowe i nakierować antenę na abonenta. Transmisja przewodowa wymaga natomiast podciągnięcia światłowodu lub kabla miedzianego — twierdzi Piotr Oniszczuk.

Pewną niedogodnością bezprzewodowej transmisji danych jest ograniczony zasięg. Także pod względem odległości, na jaką można przesyłać dane, sieci radiowe przegrywają z kablowymi. Atutem sieci przewodowych jest na pewno większe bezpieczeństwo transmisji, a wynika ono z utrudnionych możliwości zdalnego podsłuchu.

— Obecnie występują dwie podstawowe wady komunikacji bezprzewodowej — bezpieczeństwo, choć tu prace nad stworzeniem bezpiecznych rozwiązań są prawie ukończone, oraz przepustowość. Systemy bezprzewodowe w dalszym ciągu nie oferują przepływności takich jak sieci kablowe — przekonuje Paweł Guraj, inżynier systemowy Kapsch TeleCom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Technologie radiowe bywają niezastąpione