Tegoroczne przychody Feerum przekroczą 200 mln zł

opublikowano: 03-12-2019, 12:14

Po trzech kwartałach tego roku przychody spółki, która specjalizuje się w budowie silosów zbożowych wzrosła o 75 proc. Rekordowy udział w przychodach ma Ukraina.

- Myślę, że to będzie ten rok, w którym przekroczymy granicę 200 mln zł przychodów – deklaruje członek zarządu Feerum Piotr Wielesik.

Według niego ostatni kwartał 2019 r. powinien być lepszy, niż IV kwartał 2018 r., kiedy przychody spółki przekroczyły 28 mln zł

Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż spółki sięgnęła 175,12 mln zł, wobec 100,66 mln zł po trzech kwartałach 2018 r. Prym wiedzie Ukraina, gdzie Feerum osiągnęła w minionych trzech kwartałach przychody przekraczające 127,5 mln zł. 

- Wcześniej to było tylko 10-11 mln zł rocznie – przypomina Piotr Wielesik.

Kontrakt dla firmy Epicentr K LLC dotyczy budowy wielkich silosów, których łączna pojemność to prawie 1 mln ton. Do ich budowy już zużyto 14 tys. ton stali. Wydajności urządzeń transportujących w tych obiektach to średnio 200-250 ton na godz., a są i takie, które mają 400 ton na godz., podczas gdy w Polsce jest to 80 ton na godzinę.

- Te kontrakty na Ukrainie pozwoliły zdobyć unikalne know-how, które daje nam przewagę nad konkurencją – mówi menedżer.

Według niego teraz Feerum nie ma już na Ukrainie takich konkurentów, którzy oferowałby wraz z finansowaniem sprzęt tej klasy, co polska firma.

W tym roku zmniejszył się udział kontraktów tanzańskich w przychodach (w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. 15,7 mln zł, wobec 47 mln zł rok wcześniej). Ten afrykański projekt jest już zrealizowany w 65 proc., a na miejsce wysłano już prawie cały niezbędny sprzęt.

- Przyszłość należy do kontraktów na rynkach afrykańskich. Myślę, że to nie jest nasze ostatnie słowo w Tanzanii i po ukończeniu tej inwestycji nie będziemy raczej wracać do kraju – mówi Piotr Wielesik.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Kolejnych afrykańskich kontraktów spodziewa się „w średnim okresie”, zaś „w krótkim okresie” oczekuje zawarcia umów bliżej, w tym także w kraju.

Sprzedaż w okresie styczeń-wrzesień w Polsce utrzymała się na stabilnym poziomie około 30 mln zł (podobnie jak rok wcześniej).

- W 2020 r. wartość kontraktów ma wg niego przekroczyć wartość 40 mln zł – mówi menedżer.

W jego opinii kluczem do sukcesu jest kompleksowa oferta powiązana z finansowaniem oraz dostosowanie produktów do potrzeb rynku.

- Na Litwie stawiamy obiekty mniejsze, niż w Polsce, za tak dużych silosów, jak budowane przez nas na Ukrainie, nie ma nigdzie poza USA. Z kolei wielkość afrykańskich obiektów jest podobnej tych w Polsce, ale tamtejsze silosy są również dostosowane do potrzeb lokalnego rynku, czyli takie, by można było przyjmować także bardzo małe dostawy i zapełnić nimi elewator – wyjaśnia członek zarządu Feerum.

Zapewnienie finansowania kontraktu są bardzo ważne jeśli chodzi o umowy na Ukrainie i w Afryce.

W minionych trzech kwartałach zysk netto Feerum wzrost o ponad 100 proc., do 16,34 mln zł.

Zdaniem Piotra Wielesika rentowność Feerum na koniec roku powinna być lepsza, niż w zeszłym roku, kiedy przy sprzedaży 128,7 mln zł spółki wypracowała 7,5 mln zł zysku netto.

Menedżer jest zadowolony z obecnego portfela zamówień na lata 2019 i 2020, ale spodziewa się, że będzie one jeszcze lepszy.

- Następny rok będzie dobry, choć może nie aż rekordowy jak 2019 r. – zapowiada członek zarządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu