Tegoroczne wakacje były droższe o 10 proc.

opublikowano: 18-11-2019, 22:00

W pierwszym półroczu 2019 liczba zagranicznych wyjazdów Polaków urosła o 7,5 proc., do 5,7 mln podróży. W całym roku wzrost powinien utrzymać się na poziomie 6 proc. — przewidują autorzy raportu Polskiej Izby Turystyki (PIT) podsumowującego pierwsze trzy kwartały roku w turystyce.

— Po ubiegłorocznym, ponad 30-procentowym wzroście wyjazdów z biurami podróży obecny, kilkuprocentowy, należy uznać za podtrzymanie wysokiej wzrostowej fali zaufania do oferty polskiej branży turystycznej, konkurencyjnej cenowo wobec samodzielnie organizowanych wakacji i oferty krajowej — mówi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Jego zdaniem 10-procentowy wzrost przeciętnego kosztu wypoczynku to skutek większego popytu na najbardziej luksusowe oferty w Turcji i Tunezji. Według Pawła Niewiadomskiego, prezesa PIT, po ubiegłorocznych wyprzedażach pojawiły się obawy, że także w tym roku klienci będą

czekać na ofertę last minute, na której touroperatorzy często tracą.

— Ten scenariusz się nie sprawdził, świetne wyniki przedsprzedaży potwierdziły, że turyści wolą kupować z wyprzedzeniem, korzystając z najbogatszej oferty i bonusów oferowanych przez organizatorów — mówi Paweł Niewiadomski.

Faktycznie: prawie 32 proc. turystów rezerwuje urlop przynajmniej trzy miesiące przed wylotem, a rok temu ich odsetek stanowił 28,9 proc. Eksperci zgodnie przyznają, że upadłość firmy Thomas Cook i w jej efekcie Neckermann Polska na zakończenie sezonu lato 2019 nie dotknęła mocno polskich turystów dzięki dobrym zabezpieczeniom — klienci zakończyli urlop w terminie, a ci, którzy nie zdążyli wyjechać, otrzymają zwrot kosztów.

670 mln Tyle przyjazdów zagranicznych turystów zanotowano na świecie w pierwszym półroczu 2019, o 30 mln więcej niż rok wcześniej.

6 proc. Taki jest wkład turystyki w PKB Polski.

700 Tyle miejsc pracy generuje turystyka w Polsce.

6381 zł Taką wartość miała średnia rezerwacja w 2019 r., o 672 zł więcej niż w 2018 r.

2440 zł Taka była w 2019 r. średnia cena oferty, o 265 zł wyższa niż w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane