Telefonica blokuje wzrost kursu O2

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-11-2005, 00:00

Inwestorzy na londyńskiej giełdzie praktycznie nie zareagowali na prezentację wyników przez O2, brytyjskiego operatora telefonii komórkowej. Rezultaty okazały się bardzo dobre, jednak zmianę wyceny walorów niemal całkowicie ogranicza oferta przejęcia złożona przez Telefonikę, hiszpańskiego giganta telekomunikacyjnego. Akcjonariusze O2 nie powinni jednak narzekać, bo w tym roku zysk z akcji spółki wynosi prawie 60 proc.

W zakończonym 30 września półroczu finansowym O2 wypracował zysk netto 350 mln funtów (GBP). Rok wcześniej było to 336 mln. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 12 proc., z 3,23 mld do 3,62 mld GBP. Obie wartości są lepsze od prognozowanych przez analityków. Tylko na brytyjskim rynku firma pozyskała 700 tys. nowych użytkowników. Spółka obecna jest również w Niemczech i Irlandii.

Wzrost notowań blokowany jest zaaprobowanym przejęciem przez Telefonikę. Hiszpanie mają zapłacić za każdą akcję 200 GBP, podczas gdy kurs na giełdzie kształtuje się na poziomie ponad 195 GBP. To największa dla Telefoniki transakcja w ostatnich pięciu latach. W czerwcu hiszpańska spółka przejęła kontrolę nad Ceskym Telekomem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu