Telefonica sprzedaje maszty za 9,4 mld USD

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-01-2021, 10:25

Hiszpański gigant telekomunikacyjny, koncern Telefonica sprzeda posiadane przez jej oddział Telxius maszty w Europie i Ameryce Południowej firmie American Towers. Wartość transakcji oszacowano na 7,7 mld EUR (9,41 mld USD), informuje Reuters.

Simon Dawson

W grę wchodzić ma ponad 30 tys. masztów zlokalizowanych w Hiszpanii, Niemczech, Argentynie, Brazylii, Chile i Peru. Ciekawostką jest to, że maszty które zmienią właściciela zostaną następnie przez American Tower z powrotem wydzierżawione Telefonice.

Sprzedaż jest częścią nowej strategii hiszpańskiego telekomu, który chce zmniejszyć zadłużenie poprzez skupienie się na bardziej dochodowych biznesach i opuszczanie mniej dochodowych rynków, takich jak te w Ameryce Łacińskiej.

Pozyskane ze sprzedaży wpływy, w tym jak się szacuje sięgający 3,5 mld EUR zysk kapitałowy przeznaczone zostaną na redukcję zadłużenia netto w kwocie 4,6 mld EUR.

Telxius, to podmiot stworzony w 2016 r. przez Telefonikę, w którym udziały mają też fundusz inwestycyjny KKR i wehikuł inwestycyjny Pontegadea należący do miliardera Amancio Ortegę, właściciela marki odzieżowej Zara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane