Telekomunikacja jest już tańsza o 40 proc.

Robert Grzeszczuk
17-10-2000, 00:00

Telekomunikacja jest już tańsza o 40 proc.

PRZECENA: Kierowana przez Pawła Rzepkę Telekomunikacja Polska jest obecnie wyceniana o 40 proc. taniej niż cena, po jakiej nabywał akcje spółki inwestor strategiczny. Niewykluczona jest jednak dalsza przecena tych walorów. fot. ARC

Nabycie 35-proc. pakietu akcji przez inwestora strategicznego prawdopodobnie nie pozostanie bez wpływu na atrakcyjność inwestowania w walory Telekomunikacji Polskiej. Ostatnia pakietówka na papierach spółki, mimo wielu pogłosek jeszcze niedawno krążących po rynku, ostatecznie zamyka drugi etap prywatyzacji polskiego operatora narodowego. Według nieoficjalnych informacji, Kulczyk Holding — jeden z udziałowców konsorcjum, które wygrało przetarg na nabycie akcji TP SA, miał mieć ponoć problemy z zorganizowaniem potrzebnej kwoty na opłacenie swojego udziału w spółce. Stąd opóźnienia w zrealizowaniu transakcji. Zważywszy jednak na fakt, że ostatecznie inwestorem w Warcie zostanie belgijski KBC, a nie wcześniej typowana do tej roli francuska AXA, pogłoski te nie były pozbawione sensu. Niższa od oczekiwanej będzie też cena, jaką Belgowie zapłacą za nową emisje akcji drugiego co do wielkości polskiego ubezpieczyciela.

TWORZĄCY konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding nabyli odpowiednio po 25 i 10 proc. walorów polskiego operatora telekomunikacyjnego, płacąc za nie łącznie 4,3 mld USD. Mają oni też zagwarantowaną możliwość nabycia kontrolnego pakietu akcji TP SA. Kolejne 10 proc. papierów spółki ma im zostać sprzedane do końca lipca 2001 roku. Pozostałe 6 proc. , brakujące im do osiągnięcia progu 51 proc. głosów w kapitale akcyjnym Telekomunikacji, mają nabyć w publicznej ofercie, do której ma dojść w trzecim kwartale przyszłego roku. W związku z tym, nie muszą być oni wcale zainteresowani wzrostem wyceny giełdowej TP SA do tego czasu.

JUŻ TERAZ wycena walorów TP SA, kształtuje się na poziomie o 40 proc. niższym od ceny, jaką za walory przedsiębiorstwa płacili France Telecom i Kulczyk Holding. Wczoraj po 6-proc. wzroście kursu podczas notowań jednolitych walory TP SA wycenione zostały na 22,8 zł. W notowaniach ciągłych przekroczyły one nawet poziom 23 zł. Nie wyklucza to jednak dalszej przeceny walorów przedsiębiorstwa. Zwłaszcza że za trzy tygodnie do obrotu giełdowego zostanie wprowadzone 210 mln akcji pracowniczych TP SA. Do tego dochodzi jeszcze udział w przetargu na UMTS. Nieoficjalnie wiadomo też, że nowi właściciele TP SA postawili warunek, że jeśli Ministerstwo Łączności wyda pięć licencji, to należący do nich Centertel nie wystartuje w przetargu — mimo że spółka ma zagwarantowaną licencję. Mimo nacisków, resort łączności nie zdecydował się na zmniejszenie liczby koncesji z 5 do 4 ani też na obniżenie ich ceny. Wydłużony został jednak okres obowiązywania koncesji z 15 do 20 lat. Mimo protestów działających na polskim rynku operatorów sieci komórkowych nie zdecydowano się na zaostrzenie zasad roamingu wewnętrznego, co znacznie ułatwi nowym operatorom zaistnienie na polskim rynku. A także może mieć wpływ na realizowany przez te firmy zwrot z inwestycji. Niewykluczone, że to właśnie TP SA a nie Centertel wystartuje w przetargu na UMTS. W przypadku takiego rozwiązania ten ostatni nie byłby zmuszony do udostępniania swojej sieci w ramach roamingu wewnętrznego. Zmniejszyłoby to atrakcyjność projektu UMTS dla nowych graczy na rynku.

POZOSTANIE TO nie bez znaczenia na przyszłe wyniki finansowe narodowego operatora, zwłaszcza że zakończenie inwestycji w sieć GSM może się zbiec w czasie z rozpoczęciem inwestycji w budowę sieci UMTS. To właśnie wydatki na budowę sieci GSM spowodowały, że po I półroczu należący w 66 proc. do TP SA Centertel poniósł 330 mln zł straty. W efekcie na poziomie skonsolidowanym zysk netto narodowego operatora wyniósł 608 mln zł i był o blisko 28 proc. niższy niż wynik netto wypracowany przez samą tylko spółkę matkę. Niewykluczone też, że France Telecom zdecyduje się przenieść swoje udziały w Centertelu do TP SA, co może mieć dalszy ujemny wpływ na wyniki tej ostatniej, a tym samym na jej wycenę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Telekomunikacja jest już tańsza o 40 proc.