Telekomunikacja kusi miliardami

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 14-01-2008, 00:00

TP przymierza się do budowy sieci na miarę XXI wieku. Ale wcześniej czeka na zmiany prawa, by zabezpieczyć zwrot z inwestycji.

Gigant chce pociągnąć światłowód do każdego abonenta. Potrzebuje jednak gwarancji...

TP przymierza się do budowy sieci na miarę XXI wieku. Ale wcześniej czeka na zmiany prawa, by zabezpieczyć zwrot z inwestycji.

Inwestycje Telekomunikacji Polskiej (TP) w sieć maleją z roku na rok, choć infrastrukturze w Polsce daleko do poziomu Europy Zachodniej. Jest szansa na zmianę: TP może w tym roku podjąć decyzję o budowie sieci nowej generacji (NGN), opartej na technologii IP (internetowej). Wymaga ona gigantycznych nakładów inwestycyjnych, ale umożliwi świadczenie usług, o jakich większości Polaków się nie śniło.

— Klienci szukają nowoczesnych rozwiązań, takich jak telewizja internetowa, usługi multimedialne czy internetowy dostęp do administracji. Należy zbudować sieć nowej generacji, która umożliwi zaoferowanie naszym abonentom tego typu usług — mówi Przemysław Kurczewski, pełnomocnik prezesa TP.

10 programów naraz

W wariancie najbardziej optymistycznym po rozbudowie sieci NGN do każdego gospodarstwa domowego będzie docierał bezpośrednio światłowód. Koniec ze zrywaniem połączeń internetowych i limitami transferów. Taka sieć może mieć dla klientów przepustowość nawet 100 Mb/s, ale najbardziej prawdopodobna jest 20 Mb/s. Przy takich łączach można ściągnąć dowolną liczba filmów, gier i oglądać równolegle 10 programów telewizyjnych.

Będzie to też ogromny skok technologiczny i jakościowy dla samej TP, który może pozwolić spółce zatrzymać spadki przychodów z telefonii stacjonarnej.

— Budowa takiej sieci pozwoli na wprowadzenie na rynek nowych usług i sięgnięcie do nowych źródeł przychodów. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę światową tendencję spadku przychodów z tradycyjnych usług zapewnianych w sieciach stacjonarnych — wyjaśnia Przemysław Kurczewski.

Gigantyczne inwestycje

Oczywiście taki skok technologiczny kosztuje. I to sporo. Szacunki JP Morgan, na które powołują się przedstawiciele TP, wskazują, że pełny koszt przyłączenia jednego abonenta w sieci nowej generacji może sięgnąć 2-5 tys. EUR. Eksperci szacują, że wymienione powinno zostać 70 proc. linii TP, ale ewentualna przebudowa sieci raczej nie będzie dotyczyła wsi i terenów mało zamieszkanych. Mówi się o kilku miliardach euro koniecznych inwestycji.

— Decyzje o budowie sieci będą wynikiem kalkulacji ekonomicznej. To najzwyczajniej w świecie musi nam się opłacić. Jesteśmy spółką giełdową i nasi akcjonariusze spodziewają się zwrotów z inwestycji na poziomie porównywalnym do innych telekomów europejskich — mówi Przemysław Kurczewski.

Jeden problem

Tu zaczynają się schody. I pojawia się wielokrotnie powtarzana przez TP teza: polityka regulacyjna zniechęca spółkę do jakichkolwiek inwestycji. Zwłaszcza tak kosztownych jak budowa sieci nowej generacji.

— Sposób wdrażania regulacji tworzy nieprzewidywalne dla nas otoczenie biznesowe, co zmniejsza naszą skłonność do podjęcia tak dużego ryzyka inwestycyjnego — twierdzi Przemysław Kurczewski.

Urząd Komunikacji Elektronicznej od dawna stara się zmusić TP, by szerzej uchyliła drzwi rywalom do własnej sieci. Regulator przymierza się nawet do podziału giganta.

Pomysłów na zabezpieczenie inwestycji TP w sieć NGN jest kilka. Większość dotyczy wpisania zabezpieczeń dla telekomu do prawa telekomunikacyjnego. Część mówi o uzgodnieniach między regulatorem, operatorem narodowym i pozostałymi operatorami. TP przez kilka lat mogłaby być wyłącznym użytkownikiem nowo budowanej infrastruktury lub wpisałaby jej koszty do stawek, po których udostępni ją innym.

Pierwsze przymiarki

TP już robi przymiarki do budowy sieci. Ruszył pilotażowy program w Warszawie, prawdopodobnie wkrótce pojawią się kolejne w innych miastach.

— Ten rok jest kluczowy, jeśli chcemy zdążyć z inwestycjami na EURO 2012. Jeśli uda się wypracować model ochrony tych inwestycji do połowy roku, pierwsze przymiarki możemy dokonywać w drugiej połowie roku — podsumowuje Przemysław Kurczewski.

okiem analityka

Krzysztof Kaczmarczyk

analityk DB Securities

Dzisiaj bym nie ryzykował

Jako szef TP, byłbym zainteresowany inwestycją w sieć nowej generacji. Nakłady pozwalają na zwiększenie wachlarza usług, pomagając utrzymać przychody firmy i rentowność. Podejmując inwestycje na taką skalę, chciałbym wiedzieć, jaki będzie z nich zwrot. W przypadku branży telekomunikacyjnej musi być on powyżej 10 proc. Do tego potrzebna jest gwarancja minimalnego poziomu stawek, po jakich regulator udostępni sieć TP innym operatorom. W obecnych warunkach i przy obecnych stawkach nie podjąłbym inwestycji w sieć.

Co daje sieć

nowej generacji

-wideokonferencje

-usługi wideo na żądanie

-gry i rozrywka online

-telewizja internetowa

-usługi zapewniające rozwój społeczeństwa informacyjnego np. e-praca, e-medycyna, e-urząd.

-rozwój telewizji cyfrowej DVB-H i DVB-T

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane