Telekomy wchodzą w drogę integratorom

Magdalena Wierzchowska
19-03-2013, 00:00

Orange przejmuje małą spółkę IT, przecierając ścieżkę innym telekomom do akwizycji w tym obszarze.

Maciej Witucki, prezes Orange Polska, zapowiadał przejęcia spółek z sektora IT. Przeszedł od słów do czynów: kupił Datacom System, małą spółkę z sektora IT.

— Chcemy wejść do pierwszej trójki integratorów systemów do 2015 r. Przejęcie Datacom to kamień milowy w realizacji tego celu, choć równolegle będziemy mocno rozwijać się organicznie — mówi Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions, spółki założonej przez Orange Polska do rozwijania działalności ICT (teleinformatycznej).

Na początek

Integrated Solutions bardzo dynamicznie się rozwija — jego przychody wzrosły w 2012 r. do 154 mln zł z 50 mln zł w roku poprzednim. To wciąż kropla w morzu przychodów Telekomunikacji Polskiej, ale jeden z nielicznych obszarów biznesowych spółki, który może pochwalić się wzrostem. Wczorajsza akwizycja może być pierwszą z szeregu tego typu transakcji dokonanych przez telekomy.

— Spodziewamy się, że operatorzy komórkowi i firmy integratorskie będą się powiększać przez akwizycje. Dzięki temu pozyskują zarówno produkty, jak i klientów. Kupno spółki integratorskiej jest najłatwiejszym sposobem wejścia w obszar ICT dla telekomów. Operatorzy mogą te siły rozwijać sami, choć jest to czasochłonne — mówi Grzegorz Bernatek, szef działu analiz Audytela.

— Cały czas rozglądamy się na rynku. Jeśli za jakiś czas pojawi się taka firma jak Datacom, to jesteśmy otwarci na kolejne transakcje — mówi Mariusz Gaca, szef PTK Centertel, komórkowego ramienia grupy Orange.

O wejściu w obszar ICT mówią wszystkie telekomy — od Orange do Netii, poprzez operatorów sieci T-Mobile i Play. Szukając wzrostu, gdy przychody z tradycyjnych rynków już nie rosną, telekomy zwracają się w stronę teleinformatyki i klientów biznesowych. Tym ostatnim można dosprzedać szereg usług, z rozwiązaniami ICT na czele. Integrated Solutions stawia na dużych klientów, komórkowe ramię grupy sprzedaje usługi małym i średnim firmom.

Na wyścigi

Orange, kupując Datacom, zyskuje kompetencje i klientów z sektora publicznego. Ale będzie miał konkurentów.

— W najbliższych latach rynek usług ICT będzie się bardzo dynamicznie rozwijał, a my zamierzamy w tym aktywnie uczestniczyć i być jego liderem . W kwietniu uruchomimy usługi „w chmurze”, a w następnych miesiącach zaproponujemy kolejne rozwiązania — Piotr Mechliński, dyrektor biura rozwoju biznesu T-Mobile.

— Będziemy próbowali mocniej zaistnieć w obszarze ICT, ale raczej na zasadzie kooperacji niż przejęć — mówi Marcin Gruszka, rzecznik operatora sieci Play.

— Wejście w usługi ICT to dla operatorów telekomunikacyjnych możliwość zwiększenia przychodów i zaoferowania rabatów dla usług konwencjonalnych, a przy okazji — zwiększenia lojalności klienta — mówi Grzegorz Bernatek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Telekomy wchodzą w drogę integratorom