Czytasz dzięki

Telemedyczny Pregnabit niebawem trafi na rynek

opublikowano: 20-03-2017, 19:16
aktualizacja: 20-03-2017, 19:17

Firma Nestmedic przygotowuje się do wprowadzenia na rynek mobilnego kardiotokografu. Urządzenie do zdalnego badania przebiegu ciąży ma trafić również za granicę. Firma właśnie pozyskała na ten cel ponad 8 mln zł.

Pregnabit to urządzenie do zdalnej kardiotokografii (KTG), czyli badania kontrolującego zdrowie kobiety i płodu w ostatnim trymetrze ciąży. Obecnie tego typu badania wykonywane są stacjonarnie w szpitalach i klinikach. Rozwiązanie proponowane przez firmę Nestmedic to sprzęt domowego użytku, skonfigurowany z systemem telemedycznym. Pacjentkom pozwala na stałe monitorowanie przebiegu ciąży i szybki kontakt z lekarzem. 

Dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes i współtwórczyni
Nestmedic.
Wyświetl galerię [1/2]

Dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes i współtwórczyni Nestmedic. ARC

Finansowanie rozwoju

Obecnie produkt jest w fazie zaawansowanych beta-testów (potrwają do czerwca 2017 r.) - urządzenie trafiło do ginekologów i położnych, które udostępniają je swoim pacjentkom. Po ich zakończeniu niewielkich rozmiarów sprzęt ma trafić do sprzedaży. Na ten cel spółka Nestmedic pozyskała ponad 8 mln zł od indywidualnych inwestorów i funduszy inwestycyjnych w ramach zakończonej już emisji akcji. W kwietniu firma zadebiutuje na NewConnect. 

- Naszym celem było zebranie 4 mln zł, co po określeniu ceny emisyjnej stanowiłoby 6 proc. kapitału spółki. Zainteresowanie akcjami spółki było jednak tak duże, że zdecydowaliśmy się zwiększyć dostępną pulę akcji. Dzięki temu nie planujemy obecnie kolejnej emisji, która pierwotnie miała zostać zrealizowana pod koniec roku – wyjaśnia dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes i współtwórczyni Nestmedic. 

Zebrane tą drogą fundusze zostaną przeznaczone na rozwój sieci sprzedaży i dalsze prace badawczo-rozwojowe nad produktem i towarzyszącymi mu usługami diagnostycznymi. 

- Proces sprzedaży został wsparty programem beta-testów nadzorowanym przez lekarzy ginekologów. Jego celem jest dalsze doskonalenie urządzenia oraz usługi diagnostycznej po to, aby przygotować się do ekspansji globalnej. Wzorujemy się na zaawansowanych programach optymalizacji procesu wprowadzania na rynek nowych produktów, stosowanych przez najbardziej innowacyjne firmy działające w segmencie digital-health – dodaje Anna Skotny, szef działu technologii i współzałożycielka spółki. 

Firma uzyskała już certyfikację CE oraz ISO 13485, które umożliwiają rozpowszechnianie produktu na terenie Unii Europejskiej. W planach jest również rozwój biznesu w Stanach Zjednoczonych.

Zdalne konsultacje

W Polsce spółka uruchomiła już Medyczne Centrum Telemonitoringu. Zespół pracujących w nim specjalistów na bieżąco monitoruje pozyskiwane z urządzeń dane. W przypadku nieprawidłowego wyniku zdalnego badania alarmuje pacjentkę i uruchamia właściwe procedury medyczne. Przy prawidłowym wyniku powiadomienia wysyłane są SMS-owo. Dokumentacja gromadzona jest natomiast na wewnętrznej platformie medycznej. Dane dla pacjentek i lekarzy dostępne są online.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane