Telepraca to może być coś również dla nas

AB
opublikowano: 05-10-2007, 00:00

Jak zainteresować przedsiębiorców elastycznymi formami zatrudniania? Trzeba ich z nimi zapoznać.

Jak zainteresować przedsiębiorców elastycznymi formami zatrudniania? Trzeba ich z nimi zapoznać.

W województwie warmińsko-mazurskim są spore odległości między miejscowościami, z których dojeżdżają pracownicy, a komunikacja funkcjonuje nie najlepiej. Panuje duże bezrobocie. Między innymi dlatego ten region wybrano na realizację projektu Adaptus.pl. Jego partnerami są: firma doradcza Idea! Management Consulting, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, firma Enternet i Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych.

Program jest realizowany w myśl strategii UE (w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i funduszu Equal) na rzecz zwiększenia liczby miejsc pracy. Ma na celu zwiększenie elastyczności małych i średnich firm w województwie, dzięki szerszemu zastosowaniu technologii IT i różnych form zatrudnienia. Dotychczasowe rezultaty przedstawiono pod koniec września, podczas międzynarodowej konferencji „Elastyczna firma — stabilne miejsce pracy” w Olsztynie.

Czy to dla nas?

Zbadano 116 firm z Warmii i Mazur, by sprawdzić, czy i w jakim stopniu stosują telepracę. Prawie 70 proc. stwierdziło, że nie ma takiej potrzeby.

— Ale niemal w każdej znalazło się stanowisko, które można obsadzić w ramach telepracy. Pracodawcy jednak się boją. Pytają na przykład: „a co będzie, jak taki pracownik ulegnie wypadkowi?” — relacjonuje Marta Goroszkiewicz z Idea! Management Consulting.

W rezultacie tylko siedem z przebadanych firm zatrudnia telepracowników (sześć twierdzi, że widzi tego korzyści). Pracują oni na stanowiskach wymagających wysokich, specjalistycznych kwalifikacji i wykonują zadania głównie w domu lub u klienta.

— Żeby skłonić pracodawców do zastanowienia się, czy telepraca nie będzie dla nich dobrym rozwiązaniem, opracowaliśmy dwa moduły szkoleń, obejmujących prawne, techniczne i związane z konkretnymi umiejętnościami aspekty tej formy zatrudnienia — opowiada Marta Goroszkiewicz.

Powstała także wersja e-learningowa na stronie www.adaptus.pl.

Może jednak dla nas

Przeszkolono ponad 70 osób z ponad 30 firm oraz uruchomiono indywidualne doradztwo. Uczestnicy ocenili szkolenia na 4,3 w pięciopunktowej skali. Stwierdzili, że zmienią sposób komunikowania się, wydawania poleceń i ich egzekwowania, zmodyfikują charakter pracy niektórych osób, delegują część swoich obowiązków.

— Spodziewają się zwiększenia sprzedaży, gdy zatrudnią osobę do wykonywania tego zadania przez internet, i ograniczenia kosztów eksploatacji biura, gdy przyjmą dodatkowego pracownika. Co najważniejsze: zadeklarowali stworzenie ośmiu etatów dla telepracowników — informuje Paweł Bochniarz, prezes Idea! Management Consulting.

Adaptus.pl idzie za ciosem. Organizuje giełdę telepracy na wortalu www.efez.eu, zapowiada ofertę audytów firm i testów predyspozycji telepracowników. Apeluje też o łatwiejszy dostęp małych i średnich firm do internetu, kalkulację korzyści z telepracy, lepszą jakość i dostępność szkoleń i doradztwa z zakresu IT, propagowanie elastycznych form zatrudnienia i rozwój e-centrów telepracy.

— Chcemy zaproponować nowy instrument aktywnej polityki rynku pracy: granty na organizację stanowiska telepracy w domu pracownika i szkolenie dla pracodawców z małych i średnich firm — konkluduje Paweł Bochniarz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu