Telewizja publiczna włącza program oszczędności

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 11-02-2009, 00:00

Nadawca publiczny tnie inwestycje i koszty. Oszczędności nie ominą ani superprodukcji, ani nierentownych kanałów.

Nadawca publiczny tnie inwestycje i koszty. Oszczędności nie ominą ani superprodukcji, ani nierentownych kanałów.

Telewizja Polska (TVP) jest w trudnej sytuacji finansowej, więc jej tymczasowy zarząd zapowiada naprawdę ostre cięcia.

— Zarząd kilka dni temu ściął inwestycje do 100 mln zł. Nie stać nas na to, co założyli nasi poprzednicy — tłumaczy Tomasz Rudomino, p.o. członka zarządu TVP.

Poprzedni zarząd chciał przeznaczyć na inwestycje 189 mln zł.

Wyjątek — misja

To nie wszystko. TVP nie będzie otwierać żadnych nowych kanałów tematycznych, a być może nawet pomyśli o zamknięciu niektórych z obecnie funkcjonujących. Obok TVP Polonia, telewizja ma jeszcze w portfolio TVP Kultura, kanał sportowy i historyczny oraz TVP Białoruś. Wiele wskazuje na to, że TVP zamknie ten ostatni. Będą też redukcje kosztów poszczególnych programów.

— Żaden program, który nie spełni wskaźników finansowych, nie będzie obecny w następnej ramówce. Z wyjątkiem programów misyjnych, takich jak dokument czy programy przyrodnicze — informuje Tomasz Rudomino.

Cięcia nie ominą nawet superprodukcji.

— "Londyńczycy" to bardzo dobry serial, ale jest wysokobudżetowy i trzeba pomyśleć o zmniejszeniu tych kosztów — mówi Tomasz Rudomino.

Szansa na zero

TVP musi oszczędzać, bo nie dość, że traci udziały w rynku reklamy telewizyjnej, to jeszcze topnieją wpływy abonamentowe.

— Prawdopodobnie odejdzie co najmniej jedna trzecia z prognozowanych przez krajową radę 300 mln zł — dodaje Tomasz Rudomino.

Różne prognozy zarządu mówią o 70-300 mln zł straty możliwej w 2009 r. Ale telewizja publiczna może wyjść na zero. Choćby dlatego, że na jej ostateczny wynik finansowy wpłynie ewentualne rozwiązanie rezerw przez poprzedni zarząd. Trudno uzyskać konkretną deklarację od zarządu TVP w tej sprawie.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu