TELIA WYŁOŻYŁA PONAD 200 MLN ZŁ

Siemieniec Tomasz
opublikowano: 19-02-1999, 00:00

TELIA WYŁOŻYŁA PONAD 200 MLN ZŁ

Skandynawski operator zwiększył udziały w Netii

TRAFIONY BIZNES: Netia, zarządzana przez Meira Srebernika ma ogromne szanse na stałe usadowić się na drugiej po TP SA pozycji wśród największych operatorów. Wie o tym Telia, dlatego zwiększyła udziały w polskiej spółce.

Telia AB, narodowy operator ze Szwecji, jest strategicznym inwestorem największej lokalnej spółki telekomunikacyjnej w Polsce — Netii. Na początku 1999 r. Szwedzi zdecydowali o zwiększeniu zaangażowania w tę firmę. Zainwestują w Netię dodatkowe 24 mln USD, dzięki czemu zwiększą swój udział w kapitale akcyjnym spółki z 25 proc. do 33 proc. Głównym zadaniem Telii jest jednak przekazanie polskiemu operatorowi własnych doświadczeń w prowadzeniu biznesu telekomunikacyjnego.

Ostatnie WZA Netii zdecydowało o podwyższeniu kapitału akcyjnego. Akcje nowej emisji o wartości 24 mln USD obejmie Telia. Zdaniem analityków ING Barings, świadczy to o silnym poparciu i zaufaniu szwedzkiego inwestora do polskiej spółki. Netia jest jedynym niezależnym operatorem w Polsce, który pozyskał pomoc silnego narodowego telekomu.

— Korzystamy z doświadczeń fachowców Telii. Mamy dostęp do jednego z najlepszych know- -how telekomunikacyjnych w Europie — mówi Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii.

Telia, według danych Netii, zainwestowała dotychczas w polski projekt ponad 55 mln USD (200 mln zł).

Na razie straty

Obroty Netii za trzy kwartały 1998 r. wzrosły o 130 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 1997 r. Wyniosły 30,6 mln zł. Wzrosła również strata netto tego operatora — z 25,5 mln zł za 3 kwartały 1997 r. do 106 mln zł po 9 miesiącach 1998 r. Taki wynik był spowodowany spłatą odsetek od obligacji wyemitowanych w 1997 r. w Ameryce. Analitycy ING Barings przewidują, że pierwszy pozytywny EBIT (zysk przed opodatkowaniem) operator osiągnie w 2002 r. Nie potrafili natomiast dokładnie określić, kiedy spółka wypracuje czyste zyski. Termin zależy od tempa rozwoju sieci i wielkości przychodów z jednej linii abonenckiej.

Spadną koszty

Dotychczasowy koszt wybudowania jednej linii Netia ocenia na 1,1 tys. USD. Planuje jednak obniżenie tej wartości do 975 USD, co, zdaniem analityków ING Barings, jest możliwe. Ponadto budowa sieci na terenach wiejskich ma być jeszcze tańsza ze względu na zastosowanie na tych obszarach radiodostępu. Obecnie zarząd lokalnego operatora planuje podłączenie 850 tys. abonentów. Koszt tego przedsięwzięcia ma wynieść 800 mln USD, wliczając w to opłaty licencyjne (około 90 mln USD).

Netia pod koniec 1998 r. podłączała około 10 tys. abonentów miesięcznie. W tym roku jest w stanie podwoić tę liczbę — twierdzą analitycy ING. W ten sposób osiągnięcie wyniku — 850 tys. klientów w 2003 roku nie powinno przysporzyć firmie dużych kłopotów. Taka liczba abonentów daje natomiast Netii pewne drugie miejsce — po TP SA — na rynku operatorów telefonii stacjonarnej.

Pokaźne inwestycje

Netia dysponuje 23 koncesjami na świadczenie usług w regionach zamieszkiwanych przez 13,4 mln osób. Pojemność jej sieci na początku 1999 r. szacuje się na 250 tys. linii, z czego blisko 160 tys. ma już właścicieli. Koszty tego przedsięwzięcia pochłonęły dotychczas 280 mln USD. W tym stadium biznes jest w stanie przynieść właścicielom firmy 35 mln USD (około 130 mln zł) przychodów. Ta liczba powinna zostać podwojona do około 260 mln zł na koniec 1999 roku.

Operator dysponuje koncesjami na działalność w pięciu z dziesięciu największych polskich miast: Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Katowicach. Na ich terenie działa około 270 tys. podmiotów gospodarczych, co zdaniem ING stanowi bardzo ważny atut dla tej firmy.

Jak wszyscy operatorzy w Polsce, Netia również będzie koncentrowała swoje działania marketingowe na pozyskaniu jak największej liczby klientów wśród firm. Na koniec 1997 r. jedynie 8 proc. wszystkich abonentów tego operatora należało do tej grupy. Zamierzano zaś, że będzie to w granicach 30 proc. W 1998 r. ta liczba wzrosła do ponad 14 proc. W przyszłości powinna natomiast sięgnąć 20 proc.

PRIORYTETOWA NETIA

Telia AB jest szwedzkim przedsiębiorstwem państwowym oferującym usługi telekomunikacyjne. To największy telekom w Skandynawii i jeden z największych w Europie. Posiada około 6,6 mln abonentów telefonii stacjonarnej oraz 1,5 mln klientów telefonii komórkowej. Roczne obroty firmy przekraczają 6 mld USD. Spółka zatrudnia ponad 32 tys. pracowników.

Dzięki Telii Szwecja może poszczycić się największą na świecie liczbą linii telefonicznych przypadających na jednego mieszkańca (ponad 70 telefonów na 100 mieszkańców). W Polsce jedynie 20 na 100 mieszkańców ma własny telefon.

Strategia Telii zakłada zdobycie pozycji dominującego operatora telekomunikacyjnego w regionie Morza Bałtyckiego, a zaangażowanie w rozwój Netii jest jednym z najważniejszych elementów takiej polityki.

Tomasz Siemieniec

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Siemieniec Tomasz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TELIA WYŁOŻYŁA PONAD 200 MLN ZŁ