Tempo PKB Słowacji słabnie

opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Słowacki Bank Centralny po raz kolejny obniżył prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego kraju. Tym razem do 3,3 proc.

Rok temu prognozy Słowackiego Banku Centralnego (NBS) przepełnione były optymizmem. Instytucja spodziewała się, że w 2018 r. PKB kraju wzrośnie o 4 proc., a w kolejnym jeszcze przyspieszy i sięgnie aż 4,8 proc. Każda kolejna prognoza NBS weryfikowała oczekiwania dotyczące 2019 r. Już we wrześniu bank obniżył wcześniejsze przewidywania o 0,3 pkt proc., do 4,5 proc. Tłumaczył to m.in. słabszym popytem zagranicznym na słowacką produkcję motoryzacyjną. Ta branża to filar gospodarki naszego południowego sąsiadai odpowiada za 12-13 proc. jego PKB. Na Słowacji swoje zakłady produkcyjne mają m.in. tacy motoryzacyjni giganci, jak Volkswagen, Kia, PSA Peugeot Citroen czy Land Rover Jaguar.

Mimo zrewidowania prognoz dotyczących 2019 r. NBS wciąż liczył na to, że w kolejnym roku gospodarka kraju rozwijać się będzie w 4-procentowym tempie.

Grudzień przyniósł następną obniżkę prognoz na 2019 r. — do 4,3 proc., a miesiąc później spadły one jeszcze o 0,1 pkt proc. Jako powód podano wtedy mniejszy niż spodziewano się wcześniej wzrost mocy produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym oraz „stopniowe ochładzanie się gospodarki, będące naturalną część cyklu koniunkturalnego”. 2020 r. nadal miał oznaczać wzrost PKB o 4 proc., zaś kolejny — o 3 proc.

Wiosną okazało się, że i te szacunki są przestrzelone i to sporo. „Aktualna prognoza pokazuje, że prawdopodobnie wzrost PKB Słowacji osiągnął swój szczyt już w zeszłym roku i w tym roku zaczyna już zwalniać” — napisał w komunikacie z 26 marca NBS. Jego zweryfikowana wtedy prognoza na 2019 r. mówiła o wzroście o 3,5 proc., w następnym o 3,4 proc., a w 2021 — już tylko o 2,8 proc. W tym tygodniu bank po raz kolejny ściął szacunki. Teraz oczekuje, że słowacka gospodarka urośnie w tym roku o 3,3 proc., a w 2020 r. — o 3,2 proc. „Spodziewamy się stopniowego spowolnienia wzrostu PKB, czego powodem będą jednorazowe zdarzenia dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz spowolnienia w gospodarce światowej” — ocenił NBS.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy