Czytasz dzięki

Tempo wzrostu słabnie mimo Nowej Piątki

opublikowano: 14-11-2019, 22:00

Polska gospodarka zaczęła boleśnie odczuwać skutki globalnego spowolnienia — wynika z szacunku PKB za III kwartał.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego realny wzrost gospodarczy w III kwartale 2019 r. wyniósł w Polsce 3,9 proc. rok do roku. To najgorszy wynik od ostatniego kwartału 2016 r. i poziom o ok. 0,2 pkt proc. niższy od przewidywań analityków. W ujęciu kwartalnym gospodarka powiększyła się o 1,3 proc. Wczorajszy komunikat GUS to tylko „szybki szacunek”, co oznacza, że brak jest informacji o strukturze wzrostu — poznamy ją 29 listopada. Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, wymienia dwa czynniki decydujące o spowolnieniu polskiej gospodarki: słabsze niż spodziewane efekty Nowej Piątki na konsumpcję oraz niższy poziom inwestycji.

— Dane o sprzedaży detalicznej wskazują, że III kwartał nie przyniósł dalszego wzrostu tempa wydatków konsumpcyjnych, pomimo silnego wzrostu wyborczych świadczeń socjalnych. Dane o depozytach i sprzedaży detalicznej dowodzą, że nowe wydatki wyborcze zostały spożytkowanew mniejszym od oczekiwań stopniu na bieżącą konsumpcję, a w większym na oszczędzanie. Jednocześnie słabsze dane z sektora budowalnego sugerują niższą dynamikę inwestycji — szacujemy spadek z 9 proc. do 5,2 proc. r/r — mówi ekonomista holenderskiego banku.

Jednocześnie podkreśla, że na plus dla polskiej gospodarki działał dodatni wynik eksportu netto.

— Mimo spowolnienia w Niemczech eksport netto mógł mieć neutralny lub lekko dodatni wpływ na PKB. To fenomen Polski i całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej w tym cyklu koniunkturalnym— puentuje Rafał Benecki. Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP, podkreśla, że za spowolnienie w Polsce odpowiadają w dużej mierze czynniki zewnętrzne.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Dane potwierdzają scenariusz hamowania polskiej gospodarki, które jest związane z wyraźnym pogorszeniem koniunktury za granicą. Do tej pory było to maskowane przez napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych i elastyczność krajowych eksporterów. Szczytowa faza wykorzystania funduszy z perspektywy finansowej UE już za nami, więc inwestycje nie będą już tak szybko rosły. Głównym filaremwzrostu gospodarczego pozostaje konsumpcja — uważa specjalistka największego polskiego banku.

Zdaniem analityków Santander Banku wzrost PKB w całym 2019 r. w obliczu czwartkowych danych wyniesie 4,3 proc., natomiast w 2020 r. 3,5 proc. Nieco bardziej pesymistyczną prognozę stawia ING, które spodziewa się 4,2 proc. w tym roku oraz 3,3 proc. w 2020 r. Podobne oczekiwania wobec 2019 r. ma Millennium Bank, natomiast według ekspertów mBanku wzrost wyniesie między 4,3 a 4,4 proc. Tymczasem niemiecka gospodarka zaskoczyła na plus i mimo oczekiwań wielu ekspertów, że nasi zachodni sąsiedzi wpadną w techniczną recesję (dwa kwartały z rzędu spadku PKB k/k), ostatecznie III kwartał zamknął się tam ze wzrostem 0,1 proc. Ta rzadko ostatnio spotykana pozytywna informacja o niemieckiej gospodarce może nieco poprawić nastroje polskich eksporterów, ale przede wszystkim da niemieckiemu ministerstwu finansów kolejny argument do sprzeciwiania się ekspansywnej polityce fiskalnej. W całej Unii Europejskiej wzrost gospodarczy wyniósł 0,3 proc. k/k i 1,3 proc. r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane