Ten inwestor stawia na dług Ukrainy

opublikowano: 04-12-2013, 16:01

Największe fundusze Franklin Resources zwiększyły inwestycje w dolarowy dług Ukrainy. Są już jej największym zagranicznym wierzycielem.

Należące do Franklin Resources Templeton Global Bond Fund i Templeton Global Total Return Fund zwiększyły zaangażowanie w obligacje Ukrainy o 1,4 mld USD do 6 mld USD wartości nominalnej, wynika z ich raportów z sierpnia i września. To ok. 40 proc. wyemitowanego na rynkach zagranicznych długu Ukrainy.  

Franklin Templeton szuka ocenianych niekorzystnie aktywów, które w jego ocenie rychło zdrożeją, powiedziała rzeczniczka Stacey Johnston Coleman. Wskazała, że strategia ta sprawdziła się w przypadku inwestycji w dług Irlandii w 2011 roku. Zwróciła uwagę, że dominował wówczas „szum informacyjny” dotyczący skali ryzyka takiej inwestycji. Tymczasem kontrariańskie podejście przyniosło korzyść. Kiedy europejski kryzys zadłużenia osłabł, obligacje Irlandii pozwoliły inwestorowi zarobić 56 proc. w ciągu dwóch lat.

Dolarowe obligacje Ukrainy straciły 9,4 proc. w tym roku i zmierzają do największej przeceny od początku kryzysu w 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane