Tencent inwestuje w kolejne polskie studio

opublikowano: 26-01-2022, 10:16

Chiński gigant wziął udział w kolejnej rundzie inwestycyjnej warszawskiego producenta gier.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakim polskim studiem tym razem zainteresował się Tencent
  • Ile udziałów objął
  • Jaką łączną kwotę wyłożyli inwestorzy w ostatniej rundzie finansowania

Chiński koncern Tencent jest coraz bardziej aktywny na polskim rynku. W sierpniu ubiegłego roku ogłosił zamiar przejęcia należącej do Rosjan polskiej spółki 1C Entertainment. W październiku kupił blisko 22 proc. akcji notowanego na NewConnect Bloober Teamu, wykładając na transakcję 77,6 mln zł, a niedawno zainwestował w kolejne krakowskie studio – The Parasight.

Właśnie została ogłoszona czwarta w ciągu ostatnich miesięcy inwestycja w polskiej branży gier. Chiński gigant stał się udziałowcem warszawskiego studia Exit Plan.

Tencent wziął udział w trzeciej rundzie finansowania Exit Plan Games, w której uczestniczyli również dotychczasowi inwestorzy: SISU Game Ventures, Smok VC, One Two Play i notowany na GPW fundusz Venture Inc.

Inwestorzy wyłożyli łącznie 2,21 mln USD za 23 nowe udziały z czego 18 objął Tencet. Po podwyższeniu kapitału udział chińskiej spółki w akcjonariacie Exit Plan wyniesie nieco ponad 10 proc. Ostatnia transakcja implikuje wycenę całej spółki na około 60 mln zł.

Pozyskane w tej rundzie fundusze mają zapewnić spółce stabilność finansową na najbliższe lata.

Pieniądze z ostatniej rundy inwestycyjnej pomogą m.in. w ukończeniu gry „Bang-on Balls: Chronicles”, która w marcu 2021 r. zadebiutowała w trybie wczesnego dostępu, oraz rozpoczęcie prac nad kolejnym tytułem.

Exit Plan to studio założone w 2019 r. przez Damiena Monniera oraz Jose Teixeirę – doświadczonych gamedeweloperów, którzy pracowali m.in. przy produkcjach CD Projekt RED – „Wiedźminie 3” oraz „Cyberpunku 2077”.

Exit Plan wcześniej informował, że rozważa wejście na NewConnect w 2022 r. Póki co nie odwołał tych planach, jednak wiele wskazuje na to, że przygotowania są na wczesnym etapie.

- Nasze plany związane z NewConnect są aktualne, jednak przekładamy je na nieco później. Najpierw chcemy się skupić na wydaniu pierwszej gry - mówi Jose Teixeira, członek zarządu i współzałożyciel Exit Plan.

Epic Games wcześniej podnosił kapitał w 2020 r. Udziałowcami zostały wówczas Sisu Game Ventures OY, Smok Ventures, One Two Play oraz Venture Inc. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Venture Inc. zainwestował wówczas 1,3 mln zł, co pozwoliło objąć 10,26 proc. udziałów. W ostatniej rundzie fundusz objął dwa udziały wykładając 192,3 tys. zł. W wyniku emisji jego zaangżowanie spadło do 10,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane