Tepsa nadal króluje w firmach

KL
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

Polskie firmy są

Polskie firmy są

zadowolone z operatorów telekomunikacyjnych. A "zasiedziałą" TP oceniają nawet lepiej niż Netię.

Telekomunikacja Polska (TP) dla klientów biznesowych nadal jest operatorem pierwszego wyboru — wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Wybierają ją aż trzy na cztery badane firmy. Z operatorów konkurencyjnych istotny udział w rynku ma tylko Netia — według raportu wynosi on 16,4 proc. Dialog ma tylko 2,6 proc.

Firmy są zadowolone z usług świadczonych przez operatorów — bardziej z TP niż z Netii. Aż siedmiu na dziesięciu badanych wystawia jej dobrą i bardzo dobrą ocenę (w wypadku Netii — sześciu na dziesięciu klientów).

TP jest też liderem w usługach dostępu do internetu dla firm. Z jej usług korzysta ponad połowa przedsiębiorstw. Na drugim miejscu jest Netia, a na trzecim — UPC. Dalsze trzy miejsca zajmują operatorzy komórkowi (na czele z Plusem). Najczęściej wykorzystywane łącza w Polsce mają 1-1,99 Mb/s. Korzysta z nich ponad jedna trzecia firm. Najczęściej o wyborze operatora internetu decyduje niska cena.

Zaskakujące są wyniki badania dotyczącego operatorów komórkowych. Ankietowani najczęściej wymieniali Erę (39,5 proc.) oraz Orange (38.9 proc. firm). "Natomiast z usług Plusa korzysta 27,7 proc. badanych firm" — napisano w raporcie.

Skąd taka różnica?

— Nie chcemy komentować wyników badania. Mamy swoje, z których wynika zupełnie coś innego. Polkomtel tak prowadzi swoją działalność, że jest liderem rynku telekomunikacyjnego — mówi Jarosław Matuszak, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Polkomtelu.

Badanie dla UKE przeprowadziło PBS DGA. Największa grupa badanych (prawie 26 proc.) to firmy niewielkie, o przychodach poniżej 50 tys. zł. Operatorzy wskazują, że nie badano, z ilu usług od jednego dostawcy korzysta przedsiębiorca, dlatego badanie nie jest w pełni miarodajne w przypadku udziału w rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu