Teraz Polska i Niemcy

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 11-10-2004, 00:00

Po trzech latach uśpienia fundusz szuka w Polsce nowych inwestycji. Zwiększa zaangażowanie także w projekty spoza IT.

BMP, niemiecki fundusz inwestycyjny typu venture capital, zapowiada, że Polska będzie jednym z dwóch rynków, na których skoncentruje działalność. W porównaniu z największymi inwestorami na naszym terenie, jak Enterprise Investors czy Innova Capital, jest małym funduszem. Ma jednak zalety, np. jako jeden z nielicznych angażuje się w projekty dopiero startujące, a nawet te, które są na etapie planowania rozpoczęcia działalności.

Od 2001 r. fundusz nie przeprowadził w Polsce żadnej operacji. Teraz chce to nadrobić. W ciągu półtora roku chce zainwestować blisko 10 mln EUR (ponad 44 mln zł).

— Do 2001 r. inwestowaliśmy praktycznie na wszystkich kontynentach poza Afryką. Ta polityka nie przyniosła spodziewanych rezultatów, bo nie mieliśmy tam zespołów, które na miejscu dbałyby o nasze interesy. Teraz skoncentrujemy się na rynkach polskim i niemieckim, a to powinno zaowocować większą liczbą inwestycji w Polsce. Nadal interesują nas projekty z sektora IT, internetu czy wysokich technologii — wylicza Ralph Guenther, członek zarządu BMP.

Wśród projektów, które mają szansę na realizację w 2005 r., najbardziej zaawansowane są dwa: firmy software’owa i farmaceutyczna.

— Ale nie interesuje nas zwiększanie mocy produkcyjnych, tylko nowe pomysły i myśl technologiczna. Więcej na razie nie mogę powiedzieć — mówi Ralph Guenther.

Fundusz zwiększył poziom średniego zaangażowania kapitału w projekt. Dotychczas było to 300- -500 tys. EUR, teraz firma z dobrym pomysłem może liczyć na 1,5 mln EUR.

— W projekcie dopiero raczkującym fundusz może zostać nawet siedem lat. Przy bardziej rozwiniętej działalności wyjście następuje po trzech-pięciu latach — mówi Ralph Guenther.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Teraz Polska i Niemcy